Чипс без картофи и пилешки хапки от говеждо и соя - 13 храни, които ни пробутват с нагли маркетингови лъжи
Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче, дори когато спазваме здравословен хранителен режим, не винаги се оказва полезно за нас. Освен че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето!
Днес насочваме вниманието си към храни, които се оказват любими, предпочитани или просто сред често купуваните стоки в магазина на българина. И ако всичко беше наред с тяхното качество, нямаше да се налага да пишем следващите редове.
Оказва се, че не всички производители са честни с нас. Даже напротив – надхитряват ни, както си искат и го правят от незапомнени времена. Ние обаче не сме длъжни да оправдаваме немарливостта към собствения си организъм с недостатъчна или никаква информираност, нали така?!
Ето защо този път „Инспектор „ШОУ” е по следите на редица маркетингови трикове, чиято ясна и безкомпромисна цел е даден продукт да бъде купен независимо от всичко! Насочваме вниманието ви конкретно към 13 продукта, за които наблюденията сочат, че обръщате внимание достатъчно често в магазина. Дори не подозирате какво се крие в тях (и въпреки написаното на етикетите!).
Чипс без картофи
Дали ще се изненадате да разберете, че всъщност повечето чипсове не са направени от картофи?! Истината е, че производителите използват брашно (пшеница или царевица) и смес от нишестета. По правило пък чипсовото тесто съдържа не повече от 42% картофи. А любимият на мнозина вкус на чипс се постига с помощта на ароматизиращи добавки.
Разбира се, има и производители, които използват истински картофи. Голяма опаковка съдържа два средно големи картофа. Важно е обаче да знаете, че такъв продукт е предмет на по-голям данък, което на свой ред означава, че истинските картофени чипсове няма как да бъдат евтини. Сега си обяснявате и защо, когато купувате чипс, той едва ли би оправдал истинската ви представа за картофен вкус.
Сирене за сандвич без сирене
Колкото и абсурдно да звучи, повечето сирена (сандвич, настъргани или нарязани на парчета) не винаги съдържат… сирене. За да спестят пари и да опростят процеса, някои производители заменят млякото със суроватъчен протеин или палмово масло.
Това се нарича продукт на сирене, а не истинско сирене – разбира се, не очаквайте това да бъде грижливо изписано на етикета. Не забравяйте, че истинското сирене се прави от натурално мляко и не съдържа растителни мазнини! А сирене, което съдържа палмово масло, се разпада при нарязване. И ако го натискате, ще остане вдлъбнатина, ще се появи и течност. По правило такова сирене не съдържа никакви естествени добавки.
Сос от сирене
Ако видите продукт, на който пише „сос от сирене”, знайте, че той със сигурност не съдържа сирене. Обикновено всички сосове имат една основа, а вкусовете им се постигат с различни аромати за храни, които са само отчасти естествени.
Кои са останалите 10 продукта, за които дори не подозирате какво се крие в тях, четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to