Д-р Борислав Борисов пред в. "Доктор": Тромболизата е шанс за хората с инсулт да останат живи

Всяка година на 29 септември отбелязваме Световния ден на сърцето, за да си припомним колко разпространени и опасни са сърдечносъдовите заболявания. У нас ежегодно се регистрират между 13 и 15 хиляди случаи на инфаркти, а близо 6 хиляди души умират от остър инфаркт на миокарда, според данните на Дружеството на кардиолозите в България.

Статистиката у нас е стряскаща - всеки два от три смъртни случая са от сърдечносъдово заболяване като миокарден инфаркт, исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност. Това е най-честата социалнозначима група болести у нас, защото причинява смъртта на над 70 хиляди души годишно от общо над 100 хиляди починали българи през годината.

Такава е официалната статистика на НСИ и Министерството на здравеопазването. Според кардиолозите 80% от тези преждевременни смъртни случаи е можело да бъдат предотвратени. Необходими са здравословна диета, редовни физически упражнения и въздържане от тютюнопушене, контрол на кръвното налягане, кръвната захар, нивата на холестерол в кръвта.

По този повод разговаряме с началника на Кардиологичното отделение в Университетската болница в Стара Загора, д-р Борислав Борисов. Той има две специалности - вътрешни болести и кардиология и е един от утвърдените специалисти по инвазивна кардиология у нас. 

- Д-р Борисов, сърдечносъдовите заболявания са причина за високата смъртност в световен мащаб. По-голям ли е процентът в България в сравнение с другите страни?
- Сърдечносъдовите заболявания като устойчивост наистина са причина за висока смъртност по целия развит свят. Ние не правим изключение, но не бих казал, че сме шампиони в това отношение. Разбира се, има още много какво да се направи, за да се изместим към по-ниските места в тази класация и да достигнем страни като Белгия и Франция, където смъртността е доста по-ниска. По-важното е, че там възрастовата граница на смъртните случаи от сърдечносъдови заболявания е изместена нагоре, докато у нас, за съжаление, се наблюдава смъртност в по-млада възраст. В този аспект трябва сериозно да се акцентира върху профилактиката, т.е. начин на живот и избягване на рисковите фактори: тютюнопушене, сериозен контрол на показателите на кръвна захар, холестерол, кръвно налягане и не на последно място - наднорменото тегло, което като цяло е своеобразна епидемия.

- Отстъпваме ли като възможности за лечение на тези заболявания от по-развитите страни?
- В България е особено висок процентът на пушачите - около 30%, а в САЩ този процент е 17, т.е. два пъти по-нисък. Тютюнопушенето наистина е един от най-сериозните фактори за развитие на сърдечносъдови заболявания. По отношение на възможностите за лечение на тези заболявания мисля, че не отстъпваме в голяма степен. По данни на Евростат, въпреки че ние имаме доста по-нисък бюджет за здравеопазване в сравнение с Чехия, смъртността у нас е точно колкото и при тях. В момента в нашата болница, заедно с Отделението по неврология, изграждаме система за съвместна работа с Центъра за спешна медицинска помощ. Надявам се много скоро тази система значително да намали и инвалидизацията, и фаталния край при инсултите, чийто процент сега е много висок.

Колко е важна първата реакция на околните, когато човек получи инфаркт или инсулт и за кои пациенти е подходяща тромболизата четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to