Д-р Юлия Бронзова обясни има ли надежда за болните от Хънтингтън

В света вървят десетки клинични проучвания на терапии. От 10 г. се събират данни за състоянието на 15 000 пациенти

Варна събра пациенти с болестта на Хънтингтън и специалисти по това рядко заболяване от 7 до 9 юни. В срещата, наречена HD WEEK, участваха над 50 представители на семейства, засегнати от тази генетична болест. Черноморският регион се смята за ендемичен за това заболяване в България. 70% от пациентите в България са от него. Болестта на Хънтингтън е рядко невродегенеративно заболяване, предавано по генетичен път.

Нов медикамент дава надежда на болните с Хънтингтън

Децата на болен родител имат 50% риск да отключат болестта в някой момент от живота си. Диагнозата се поставя най-често между 25- и 45-годишна възраст. Симптомите са неволеви движения, двигателни нарушения (хорей на Хънтингтън), постепенен умствен упадък и емоционални проблеми. Продължителността на живота след диагностицирането е 10 - 15 години, като в последните стадии болните имат нужда от постоянни грижи. 

Какво сподели на срещата във Варна неврологът д-р Юлия Бронзова от Холандия, която е научен директор на Европейската мрежа по болестта на Хънтингтън, обединяваща специалистите в тази област на медицината, четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.