По-често говорим за високото кръвно налягане и рисковете за здравето, свързани с него. Но се оказва, че ниското кръвно налягане също създава рискове за здравето. Какво трябва да знаем за хипотонията, а и за връзката между жегите и по-високия риск от усложнения за хората със сърдечносъдови заболявания, разговаряме с д-р Ваня Господинова, специалист кардиолог.

- Д-р Господинова, каква е причината за падането на кръвното налягане?
- Причината за падане на кръвното налягане е в проблемната циркулация на кръвта към мозъчните клетки, в резултат на което не може да им се осигури необходимото количество кислород и хранителни вещества. Това поражда усещане за умора и отпадналост.

- Битува схващането, че ниското кръвно е добра здравословна характеристика. Споделяте ли това мнение?
- Ние, специалистите, сме категорични по този въпрос: рязкото падане на кръвното налягане може да предизвика прилошаване, колапс, нарушаване на нормалните ежедневни дейности, сънливост и нетрудоспособност. Съпроводено е също със замаяност, гадене, постоянна жажда. Всичко това влияе негативно на качеството на живот.
След определена възраст стойностите на кръвното налягане трябва да се следят регулярно, човек да е наясно със състоянието си, за да реагира адекватно при проблем.

- Може ли отклоненията от стойностите на кръвното налягане да показват наличието на по-сериозни проблеми?
- Отклоненията от нормалните стойности на кръвното налягане могат да означават нарушение на жизнените функции на важни органи. Високите стойности на кръвно налягане се получават при постъпване на кръвта в аортата, минималните - когато кръвта стига празните вени. Различава се систолно (горно) и диастолно (долно) артериално налягане.
По симптоматика рязкото падане на кръвното налягане прилича на хипогликемията, т.е. на намаляването на съдържанието на захар в кръвта. Приемането на сладка храна, лягането и сгъването на краката в колянната става към гърдите са двата най-бързи начина за преодоляване на кризисното състояние.
Кръвното може да падне и при дехидратация, затова се препоръчва приемането на течности, основно на вода.

Помага ли кафето при ниско кръвно, по-опасно ли е то от високото и как се лекува четете в интервюто с д-р Ваня Господинова на най-полезния здравен сайт Zdrave.to