От началото на годината Нигерия е в ужасяващата хватка на невиждана епидемия. Смъртоносната треска Ласа е сред болестите, които могат да предизвикат мащабна пандемия, но за които няма ваксина, съобщава Би Би Си.
Ласа не е нова болест, но напоследък се разпространи до безпрецедентни размери по-бързо от всякога. Здравните работници са претоварени, а много от тях също се заразяват и умират.
 
И това е интересно: Експеримент на немски учени показа как най-правилно трябва да се мият ръцете - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.

Фаталната болест се нарича още „вирусна хеморагична треска“, която засяга множество органи и уврежда кръвоносните съдове.
 
Лечението ѝ, обаче, е ужасно трудно.
 
Повечето хора, заразили се с нея, имат леки симптоми като треска, главоболие и обща отпадналост. Възможно е и да нямат никакви.
 
В тежките случаи, обаче, тя наподобява много на друга смъртоносна хеморагична треска – ебола, причинявайки кървене от  носа, устата и други части на тялото.
 
Смята се, че 1% от случаите завършват със смърт, но за жените, които се заразяват с Ласа в последния етап на бременността си, има риск от 80% да изгубят детето си или да починат.
 
Над 1000 случая на Ласа са регистрирани в Нигерия от началото на годината, съобщават местните здравни власти. Досега около 90 души са починали, но се предполага, че броят им е много по-голям, защото Ласа трудно се диагностицира. В ранните етапи е почти невъзможно да се различи от болести като малария или денга. За момента няма тест, който може да потвърди диагнозата. Единственият начин е да се анализира кръв или тъкан, но броят на специализираните лаборатории е много малък.
 
За пръв път болестта е регистрирана в нигерийския град Ласа през 1969 година след заразяване в местната болница. От тогава тя се е разпространила в много западноафрикански държави като Гана, Мали и Сиера Леоне. Властите в момента се особено загрижени, тъй като епидемията избухва в необичайно време от годината. Здравните служби се опитват да разберат защо. Предполага се, че вид плъх е естествен носител на заразата. Друга теория твърди, че вирусът може да е мутирал.

Превод и редакция: БЛИЦ