Чували ли сте за болест на котешкото одраскване, наричана още фелиноза? С нея може да се зарази всеки при одраскване, ухапване или облизване от котка. Болестта се развива в рамките на няколко дни и е съпроводена с висока температура, подуване на лимфни възли, промяна в състоянието на кожата на засегнатото място. Въпреки че домашните любимци ни носят много положителни емоции, вижте с какви болести още могат да ни заразят, пише Струма бг.

И това е интересно! Д-р Калина Павлова: Замърсени басейни причиняват „диария на туриста“. Четете още интересни новини и полезни съвети за вашето здраве на най-полезния здравен сайт Zdrave.to

 

Салмонела
Когато чуят за салмонела, много хора смятат, че с нея можем да се заразим само ако сме консумирали негодни млечни и месни продукти, или такива, които не са добре термично обработени. Малко са тези хора, които предполагат, че домашният любимец може да ни зарази със салмонела. Това е вид бактерия, която живее в храносмилателната система. Животните могат да се заразят с нея, а същевременно да изглеждат здрави. Бактерията може да се разпространи по фекален път, както и да зарази части от тялото на животното, като козината. Ето защо е важно след контакт с домашния любимец да измиваме много добре ръцете си със сапун и топла вода.

Лишеи по кожата
Лишеите по кожата са често срещана гъбична инфекция, с която можем да се сдобием не само в плувните басейни, но и от домашни животни. Лишеите най-често представляват червени кръгове със силно изразени тъмни очертания, сърбят и е възможно да се появяват и мехурчета. Важно е да се лекуват, защото могат да прогресират.

Лаймска болест
Много лесно можете да се заразите с лаймска болест от кърлежите, които са се закачили за вашия домашен любимец. Дори и домашният любимец да е котка и да не излиза от дома ви, с обувките вие бихте могли да внесете въпросния паразит в дома си.
Лаймската болест започва най-често с висока температура и болки в мускулите. За да намалите риска от кърлежи, редовно обезпаразитявайте домашните любимци и често ги преглеждайте за кърлежи, както е добре да оглеждате и себе си, особено през пролетно-летните месеци.

Токсоплазмоза
За всеки стопанин на котка има риск да се зарази с микроскопичния паразит. Заболяването може да предизвика симптоми на лека настинка, но може да има много по-големи усложнения, ако се зарази бременна жена. За предотвратяване на инфекцията е важна хигиената на ръцете и помещението, в което живее домашният любимец.
Хората, които са били в контакт с котки, заразявани веднъж от болестта, са по-устойчиви на тази зараза, тъй като притежават антитела в кръвта. Почиствайте редовно пясъка на вашата котка и същевременно използвайте ръкавици.
Избягвайте директен контакт с животинските изпражнения, а бременните жени би трябвало напълно да избягват почистването на тоалетната на котката.

Хелминтоза
Хелминтите са паразитни червеи, обитаващи в гостоприемник (човек или животно). Разделят се на три класа. С тях можем да се заразим отново чрез фекалиите на животното. За да се намали рискът от зараза, е важно стопаните редовно да дават медикаменти на домашните си любимци срещу глисти и други подобни червеи.