Доц. д-р Атанас Мангъров обясни колко опасна може да е диарията при децата
Иде лято и родителите чакат с него да си отдъхнат от зимните болести покрай децата. В горещите дни обаче се активират вируси, които атакуват децата и ги мъчат с разстройство, повръщане, температура. Старите зимни познайници също не спят и дори през лятото малките страдат от ангини, хреми, кашлици.
“Най-често разпространените в момента източници на неприятности са рота-, ентеро- и аденовирусите. Предаването им от човек на човек става по въздушно-капков и контактен път. Най-вероятните места за среща с вирусите са курортните селища и изобщо местата с много събрани хора на едно място. Положението в средата на май се усложнява от нетипичните високи, почти летни температури, които потискат имунната система, а храната бързо се разваля. Басейните със съмнителна чистота не са за малките деца, влажната среда е любима за вирусите, гъбичките и бактериите.
За малките деца най-опасен е ротавирусът. Много бързо, буквално за час, децата, заразени с ротавирус, започват да повръщат. Детето отпада рязко, след което вдига висока температура, появява се силна коремна болка и се стига до диария. Изхожданията са много чести, до десет, а в особено тежките случаи и повече пъти на ден. Всички тези симптоми се развиват от 24 до 48 часа и продължават около седмица”, отговори на въпросите на в. “Доктор” доц. д-р Атанас Мангъров, началник на детската клиника в Инфекциозната болница в София.
Интервюто с Доц. д-р Атанас Мангъров четете в zdrave.to