Доц. д-р Снежина Михайлова обяснява от какво зависи имунитетът

Доц. д-р Снежина Михайлова е специалист в Клиниката по клинична имунология в Университетска болница “Александровска”. От 3 години доц. Михайлова се занимава с диагностиката и лечението на имунодефицитните заболявания. Научните й интереси са свързани с туморната имунология, имунодефицитите и невродегенеративните заболявания. Има над 50 научни съобщения и доклади. Член е на Българската асоциация по клинична имунология и на Европейската асоциация по имунни дефицити. 

Как да подкрепим имунитета при автоимунни заболявания? Защо ваксините не са препоръчителни за страдащите от такива заболявания? Каква е връзката между имунната система и здравето на стомашно-чревния тракт? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с доц. Снежина Михайлова. 

- Доц. Михайлова, по какъв начин страдащите от автоимунни заболявания могат да подкрепят имунитета си, без да предизвикат влошаване на своето състояние? Защо т.нар. имуностимулатори не са подходящи за тях? 

- В основата на имунната система е нейната способност да направи разлика между собствено и чуждо. Автоимунните заболявания възникват от свръхактивен и “заблуден” имунен отговор на организма срещу субстанции и тъкани, които обикновено присъстват в организма. С други думи,  тялото “изработва” автоантитела и по същество се самоатакува. В същото време специални клетки, наречени регулаторни Т-клетки, не изпълняват задачата си да поддържат имунната система в ред. Полученото увреждане зависи от вида на автоимунното заболяване. При болестта на Крон например тялото напада лигавицата на стомашно -чревния тракт; при болест на Хашимото се атакува щитовидната жлеза и т.н. Когато се приема имуностимулатор по повод често боледуване, последният подсилва както клетките, от които се очаква да се справят с инфекцията, така и “заблудените” автореагиращи клетки на имунната система. 

Следователно в тези случаи е възможно влошаване на автоимунния процес. При изключителна нужда от имуностимулация/имуномодулация при болни с автоимунно заболяване е необходима консултация с имунолог, който да прецеди дали това е възможно и до каква степен. Освен това, често е погрешно мисленето, че средства от народната медицина, които “подсилват имунитета”, могат да се използват в тези случаи успешно под претекст, че ако не помогнат, поне няма да навредят. 

Цялото интервю с доц. д-р Снежина Михайлова, четете в zdrave.to