Експерт по вътрешни болести обясни пред в. "Доктор" какви усложнения може да си докараме от вирусите
Д-р Вълканова е завършила Медицинския университет в Пловдив. Специалист е по вътрешни болести, пневмология и фтизиатрия. Има придобити специализации по интензивна терапия в МБАЛ “Св. София” в гр. София и по бронхоскопия в УМБАЛ “Св. Георги” в Пловдив.
От 1991 до 2004 г. работи в интензивно отделение (ОСИТ) в Белодробната болница в Пловдив, като последните 2 години е началник на отделението. Д-р Вълканова има преминати специализирани курсове по интензивна терапия, фтизиатрия, функционално изследване на дишането и др. В ДКЦ-2 работи от началото на 2004 г. Лекува пациенти и в отделението по пулмология и хематология в МБАЛ - Пловдив. Участва във всички конгреси на Европейското дружество по пулмология.
- Д-р Вълканова, кои са най-рисковите пациенти през този период на годината?
- Сезонът е един от рисковите периоди за хората с хронични белодробни заболявания, които се обострят дори само от промяна на времето. В УМБАЛ - Пловдив вече зачестиха случаите на пациенти с изключително тежки пневмонии, последица от прекарана, обикновено на крак, вирусна инфекция.
Първата и най-страшна е грипната пневмония, която може да засегне белия дроб и да се развие в рамките на 24-48 часа. Грипната пневмония протича светкавично и е с висока смъртност.
Друго сериозно усложнение е бактериалната пневмония. Тя се развива след четвъртия ден на грипното заболяване, след като симптомите са намалели или дори отшумели. Бактериалната пневмония се проявява с повторно повишаване на температурата, задълбочаване на кашлицата, болки в гърдите, изпотяване. Тя изисква нов преглед и допълнителни изследвания за потвърждаване на диагнозата.
Самолечението с антибиотици по време на грип е опасно. То създава резистентност на бактериите към антибиотика и не могат да се лекуват евентуални бактериални инфекции.
Подходящото лечение с антивирусни средства намалява риска от усложнения при грип с над 60%, а рискът от смърт при хоспитализирани болни - с над 25%. Антивирусните препарати действат 24-48 часа от началото на първите симптоми на грипния вирус. Според последни проучвания обаче те биха могли да се приложат успешно и в по-късен етап на заболяването.
Кои хронични заболявания се обострят най-често четете в най-полезния сайт Zdrave.to.