Имате ли рани в устата? Ето на какви сериозни заболявания са симптом афтите

Афтите са възможно най-досадните образувания, които се налага човек да търпи в устата си за известно време, докато те преминат. Те представляват малки ранички по лигавицата, венците и езика. 20 на сто от човечеството страдало от тях повече от един път.

Причините за появата им са многобройни. Най-често те се дължат на инфекция, която може да бъде замърсяване на малка раничка в устата, зараждащо се остро респираторно заболяване или гастрит, който още не се е проявил. Те обаче могат да бъдат и в резултат на сифилис или авитаминоза.
Когато те се появяват често, тоест станат хронично, трябва да се установи произходът им и да се лекуват заедно с провокиралото ги заболяване.
Ако те са ярко червени и понякога кървят означава, че това е херпес. Лекарят ще назначи подходящата комплексна терапия.
В такива народната медицина препоръчва проблемното място да се маже с масло от зърнасте или да човек да се жабури със силна отвара от тази билка, като я държи по-продължително време върху херпеса.

Когато афтите не са образували херпес, добро средство срещу тях е жабуренето с разтвор от равни количества кислородна и чешмяна вода. Така, на практика, те изгарят и преминават за максимум три дни. Някои, които не могат да търпят вкуса от този разтвор, прибавят в него капка ментово масло за аромат. Същевременно то създава и охлаждащ ефект със свеж дъх в устата.

Традиционно у нас афтите се лекуват в домашни условия с промивки и жабурене с разтвор от хлебна сода и сол. Една чаена лъжичка смес от сол и сода бикарбонат – равни части, се разтваря в две чаши хладка преварена вода и с разтвора се правят чести промивки на устната кухина.

И това е интересно: 6 лесни начина да премахнете афти - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.


За тази цел се ползва и отвара от лайка, като в едвна чаена чаша от нея се слага и сода бикарбонат на върха на чаената лъжичка. Содата унищожава афтите, а лайката промива раната и я дезинфекцира. Някои слагат в отварата и сушена дъбова кора, която подсилва антисептичния ефект.
Отварата от смрадлика има същото действие.

Афти в устата се появяват и при остър или хроничен стоматит. В този случай те са червеникави, като отвън на места имат белезникав налеп. За унищожаването им добро действие оказва отварата от невен за жабурене и изплакване на устата след измиването на зъбите.
Хората, които имат наблизо билков магазин, могат да си приготвят още една ефикасна запарка. Тя се приготвя от равни количества изсушени мащерка, бяла върба, суха дъбова кора, лайка, листа от бреза, цвят от липа и невен. По-смелите и търпящи люто могат да опитат и изплакване на устата със смес от вода и сок от прясно настърган хрян.

Независимо какво лечение се прилага срещу афтите се препоръчва всеки ден да се изпива и по една чаша прясно изцеден сок от моркови. Сокът се пие максимално бавно, като всяка глътка се задържа в устната кухина, преди да се преглътне.

Източник: "Монитор"