Кашу - източник на здраве и дълголетие

В края на лятото трябва да подготвим организма си за есента и тежката зима. За целта е необходимо да подсилим имунната си система и така да избегнем настинките и вирусите в студените дни. Това може да стане чрез различни храни, които да включим в менюто си, например ядки.   

Кашуто е дърво, което произхожда от рода Anacardiaceae. Отглежда се предимно в Бразилия, Мозамбик, Танзания, Кения и Индия. Много хора го консумират заради полезните му свойства, пише puls.bg.

В 100 грама индийски фъстък, както го наричат още, има 553 калории, 44 грама мазнини, от които 8 ненаситени, същото полиненаситени и 24 мононенаситени. Това количество съдържа още 12 мг натрий, 660 мг калий, 30 г въглехидрати и 6 г захар. В този вид ядки няма холестерол, затова се препоръчват в много диетични режими. 
 
Ето кои са основните ползи на кашуто за здравето:

Грижи се за сърцето
Проучване на Националния център по биотехнологична информация на САЩ показва, че кашуто е полезно за здравето на сърцето. Консумацията на ядките влияе положително върху оксидативния стрес, възпалението и съдовата реактивност. Освен това те намаляват количеството на лошия холестерол (LDL) в тялото. 
 
През 2003 г. американската Администрация по храните и лекарствата препоръчва приемането на кашу един път на ден при хора на диети с ниско съдържание на мазнини. По този начин хората могат да намалят риска от сърдечни заболявания. Все пак консумацията на ядките не трябва да надвишава четири порции седмично, тъй като те са калорийни.

Подобрява кръвообръщението
Редовният прием на кашу може да намали риска от развитие на заболявания, свързани с кръвообращението. В индийския фастък има голямо количество мед, което премахва свободните радикали от тялото. От друга страна, ако имаме дефицит на този минерал, ще получим и недостиг на желязо. Затова е важно да приемаме кашу и други ядки, богати на мед.

Подобрява зрението
Очите ни често страдат от различни инфекции заради замърсяванията в градската среда. Кашуто съдържа пигмента зеаксантин, който има силно антиоксидантно действие. Той се абсорбира директно от ретината и я защитава от замърсяване, вредните слънчеви лъчи, също така предотвратява дегенерация на макулата при възрастните хора.


И това е интересно: Грешките, които допускат хипертониците - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.


Подобрява състоянието на кожата
Маслото от кашу прави чудеса с кожата. То е богато на селен, цинк, магнезий, желязо и фосфор. Също така е голям източник на фитохимикали, протеини и антиоксиданти. Затова се използва за масажи при различните видове кожа. 

Подпомага  храносмилателния тракт
Проучвания сочат, че в кашуто има голям процент диетични фибри. Тялото ни не произвежда олеинова и палмитинова киселина, затова трябва да си ги набавим чрез храната. В това отношение кашуто е полезно и подобрява храносмилателния тракт, но трябва да го ядем с мярка, защото по-големите количества подуват корема и образуват газове. Омега 3-мастните киселини в него също подобряват метаболизма и изгарят излишните мазнини.