Храни, които не си заслужават калориите

Един от въпросите, които най-често задаваме, когато отидем на вечеря с приятели, е "Какво да поръчам?". Отговорът на този въпрос наистина не е прост, но много хора искат да знаят дали една храна си заслужава или не по отношение на калориите и хранителната стойност, пише profit.bg.

Ето няколко съвета, с които да разберете дали да поръчате определено ястие и седем храни, които просто не мога да бъдат оправдани по отношение на калориите и храненето.

И това е интересно: Храната балансира основните хормони

Първото нещо, което трябва да знаете, когато определяте дали дадена храна "си струва", е от колко калории тялото ви се нуждае на ден. Можете да погледнете на ежедневните си калории точно както бихте направили със сумата в банковата ви сметка. Бърз начин да прецените базовите си калории е да умножите теглото си с 22.

Т.е. ако тежите 70 килограма, имате нужда от около 1500-1600 калории. Това число не отчита възрастта, упражнения, бременност, мускулната маса или други фактори, които могат да повлияят на вашите нужди , а дава само приблизителният брой. Все пак е добра основа, на която да стъпите, за да разберете дали един 800-калориен бургер наистина е най-доброто!

Значението на хранителните вещества

След като разберете от колко калории се нуждаете дневно, важно е да обмислите колко хранителна е храната. Понякога прекалено много се концентрираме върху калориите, но витамините, минералите и фибрите също са много важни за здравето.

Понякога храни са с високо съдържание на калории (авокадо е около 300 калории), са и много богати на хранителните вещества, от които тялото Ви се нуждае, като влакнини и здравословни мазнини. Така че не става въпрос само за калориите, а и за храненето.

Ето някои храни, които не си заслужават калориите.

Газирани напитки

Обикновено намираме някаква хранителна полза в почти всяка храна, но в газираните напитки наистина няма. Те са с високо съдържание на калории: около 150 за 330 мл кутия.

А когато пиете газирано, обикновено не ядете по-малко, за да компенсирате консумираните калории. Ако ядете или пиете по 150 допълнителни калории на ден всеки ден за една година, ще „спечелите“ 6 кг над теглото си.

Също така в напитките почти няма хранителни вещества, витамини и минерали. Те имат малко количество натрий и калий, но не е достатъчно, за да се смятат за "добър" източник на всеки от тях.

Те са предимно захар, която повечето от нас вече консумират в повече. Редовната консумация на подсладени напитки е свързана и с повишен риск от затлъстяване, диабет и сърдечни заболявания.

 

Смесени кафе напитки

Смесените напитки с кафе са вкусни – като фрапучино, например. Въпреки това не забравяйте, че приемате млечен шейк, а не нормално кафе. Обикновено кафето има нула калории и е богато на антиоксиданти. Млякото и карамелът във фрапучиното обаче просто не си заслужават.

Едно фрапучино е приблизително 500 калории. За повечето жени, които трябва да консумират между 1200 и 1800 калории на ден, това е около една трета от калориите в една напитка. Да не говорим, че има около 85 грама захар, както и 50% от количеството наситени мазнини, което ни е необходимо за деня.

Въпреки че мнението за наситените мазнини се променя в хранителната общност и вече не се разглежда като основна причина за сърдечно-съдови заболявания, както някога е било, все пак вероятно е най-добре да не приемате половината от дневния прием на мазнини от напитка.

Тъй като тези напитки съдържат мляко, те имат някакъв калций, но можете да набавите също толкова от други здравословни източници Затова пропуснете фрапучиното и си вземете едно кафе с малко мляко.

Бонбони и сладки барчета

Имате чувството, че всеки път, когато сте в магазина за хранителни стоки, се опитват да ви продадат някакъв вид бонбони. Те обаче просто не си заслужават. Някои барове съдържат ядки, които се считат за здравословни източници на мазнини. И може би сте чували, че шоколадът е здравословен, защото е добър източник на антиоксиданти.

Ето истината: повечето бонбони на рафта имат много малко истински ядки, а шоколадът в тях е предимно мазнина и захар, с много малко какао. Вие също приемате някъде между 200 до 400 калории на барче. Повечето имат около 20 грама захар, еквивалентно на една кола, например.

Ако ви се струва, че след като изядете едно десертче, все още се чувствате гладни, това е така, защото тялото ви не е получило нито един от витамините или минералите, от които наистина се нуждае. Ако искате някой шоколад, вземете такъв, който е най-малко 75 процента или повече чисто какао и да изяжте 2 до 3 квадратчета.

Чипс

Картофен чипс, тортила, обикновен чипс ... има толкова много видове, но те са почти еднакви по отношение на храненето. Да, някои може да имат някои по-здравословни добавки, като например лененото семе, което може да ги направи малко по-питателна. Картофите също са с естествено високо съдържание на калий, но като цяло всички те са силно преработени, с ниски хранителни стойности.

Основният проблем е, че те насърчават преяждането. Ако погледнете етикета, ще видите, че една порция е между 8 до 10 чипса. Представете си, изяждайки едно пакетче, колко приемате. Ако все пак не искате да се лишавате, мислете, докато го ядете, а не се хранете механично.

Нискомаслени продукти

В началото на 80-те години Министерството на земеделието на САЩ (USDA) започна война срещу хранителната мазнина, когато публикува първите насоки за храненето на американците. Тези насоки препоръчват мазнините от всякакъв вид да се избягват, за да се подобри здравето. По-късно разбираме, че тези препоръки са напълно неправилни, но това беше началото на лудостта, наречена "без мазнини".

Изведнъж хранителните компании започнаха да произвеждат всичко без. Изглежда така, все едно може да ядеш колкото искаш. Но всъщност вкусът в тях се подобрява с големи количества захар, натрий и химикали.

До този момент митът, че храната без мазнини е по-здравословна от храната, която съдържа мазнини, още е популярен. Но мазнините всъщност служат имат цел. Те увеличават ситостта.

Консумацията само на храни без мазнини ще ви накара да се чувствате постоянно гладни. И все пак бъдете умерени – ако избирате десерт или сирене, нека да бъде в разумни количества.

Полуготови ориз и спагети

Опакованият ориз или спагети може да изглеждат като бърз и удобен начин да добавите гарнитура към храната си, но те са далече от идеалния избор. Първо, те съдържат малко влакнини. Приемът на храна с малко или никакви фибри просто ще ви накара да останете гладни след яденето. В идеалния случай повечето зърнени храни трябва да осигуряват най-малко 3 грама влакнини на порция.

Също така, съдържанието на натрий обикновено е високо, някои видове имат повече от половината дневно количество натрий в само една порция. Това е причина за високо кръвно налягане и намаляване на риска от сърдечни заболявания. Експертите съветват да ги замените с киноа или кафяв ориз.

Пасти, кроасани, понички

Зад лъскавата опаковка на тези храни не стои нищо. Така реално ще погълнете огромно количество калории, няма да получите нищо и ще си останете гладни. Затова заменете ги с пълнозърнест хляб с бадемово масло и плодове.