Кога пластмасовите бутилки не стават за многократна употреба
Пластмасовите бутилки са сред най-разпространените съдове днес, затова е логично да приемем, че можем да ги използваме отново и отново. Оказва се, че понякога това не е безопасно, предупреждава obekti.bg, позовавайки се на Bright Side.
Кои пластмаси изпускат вредни химикали?
Някои пластмаси са източник на вредни химични вещества, които могат да преминат във водата. Обърнете внимание на специалните знаци отдолу: тези номерирани триъгълници показват какъв тип пластмаса е използвана.
Бутилката с етикет 1 (PET или PETE) е безопасна само за еднократна употреба. При излагане на кислород или на високи температури, включително слънчева топлина, тази пластмаса изпуска токсични вещества, които попадат във водата.
И това е интересно: 7 истини и митове за вредата от пластмасови бутилки и опаковки - четете тази и още полезни новини на zdrave.to
Избягвайте бутилките с етикет 3 или 7 (PVC и PC), тъй като те също изпускат вредни химикали, които могат да проникнат в храната и напитките ви.
Бутилките от полиетилен (2, HDPE и 4, LDPE) и полипропилен (5 и PP) са подходящи за многократна употреба. Те са относително безопасни, ако съхранявате само студена вода в тях и редовно ги дезинфекцирате.
Пластмасовите бутилки са богата среда за развитие на бактерии
Да пиеш вода от използвана пластмасова бутилка е почти същата като да оближеш седалката на тоалетната или играчката на кучето, установява изследване. Количеството бактерии в такива бутилки често надхвърля границите на безопасност. Създаваме перфектните условия за растеж, като вземаме бутилката с мръсни ръце, не я изплакваме достатъчно добре и държим топла вода в нея.
Какво да правим тогава? Промивайте бутилките редовно с топла сапунена вода, оцет или антибактериална вода за уста.
Обърнете внимание на гърлото на бутилката при почистване. Там се събират най-много бактерии. Ако се съмнявате, използвайте сламка.