Mогат ли жените с рак на маточната шийка да имат деца?
Щадяща роботизирана хирургия позволява на пациента да се върне към нормалното си ежедневие бързо и без последствия
В света на свободното сексуално общуване ракът на шийката на матката е популярен както заради широкото си разпространение, така и заради информационните кампании за превенция и ранно диагностициране.
Вероятно всяка жена е чувала за полово приносимия човешки папилома вирус като причинител и цитонамазката като метод за диагностициране.
Вероятно повечето жени са чували за задължителните предпазни средства и ваксинацията като метод за превенция. И същевременно много малко жени са информирани за начините на лечение и последствията.
А те са важни за жените в детеродна възраст, сред които най-често се среща ракът на маточната шийка.
Ранните форми на рак на шийката на матката протичат без симптоми. Жена с недиагностициран рак на маточната шийка може да забременее.
Затова редовните прегледи с цитонамазка са важни. Ако ракът е в много ранен стадий, жената може да износи бебето под лекарско наблюдение и лечение.
Напредъкът в терапиите води до 80-95% излекуване при ранните форми на заболяването (стадий I и II) и 60% при стадий III (1, 2). Лечение на рак на маточната шийка най-често включва хирургия и лъчетерапия самостоятелно или в комбинация.
В зависимост от стадия и локализацията на тумора се прилага самостоятелна лъчетерапия или комбинирана с химиотерапия, която подобрява преживяемостта без прогресия на заболяването.
Хирургичният метод е водещ в терапията до втори стадий включително. Обемът на хирургичната интервенция зависи от това дали ракът се е разпространил или не. Обикновено се отстранява туморното образувание, както и част от околната здрава тъкан.
С помощта на щадяща хирургия на матката жената може да забременее и след хирургично лечение. При щадяща хирургия се отстранява част от шийката на матката, една трета от горната част на влагалището и съединителната тъкан около шийката на матката.
След отстраняване на абдоминалните лимфни възли останалата част от матката се свързва отново към влагалището (анастомоза).
В Анадолу Медицински Център тези операции се извършват чрез роботизирана хирургия с цел да се запази матката, а също и нервните окончания около нея, които са свързани с пикочния мехур. Това предотвратява следоперативните урологични проблеми като затруднено уриниране и дългосрочно използване на катетър.
Роботизираната хирургия позволява на пациента да се върне към нормалното си ежедневие бързо и без последствия. Още повече не се налага да се прилага допълнителна лъчетерапия и/или химиотерапия.
В случай на напреднал стадий на рака на маточната шийка се извършва радикална хистеректомия (отстраняване на матката).
Затова още веднъж подчертаваме, че отговорното сексуално общуване и ранната диагностика са изключително важни за пълноценния живот на младите жени.
За повече информация посетете www.anadolumedicalcenter.bg