Пробив! Вече има надежда срещу аутизма?
Стимулация на определени клетки в мозъка може един ден да се превърне в стандартна лечебна процедура при страдащи от аутизъм, заболяването, при което има трудности със социалното общуване, пише Obekti.bg, позовавайки се на Science Alert.
Учени са провели изследване върху мозъците на мишки и са потвърдили идентифицирането на област от мозъка, която е ключова при характерното поведение при аутистите. Откритието дори подсказва за метод, който може да бъде разработен и изследван и който един ден да успее да третира успешно проблемите при реални пациенти.
И това е интересно: Пазeте мозъка си, докато е млад - четете тази и още полезни новини на zdrave.to
Екипът от института О'Донъл в Тексас е показал при лабораторни мишки, че церебелума на мозъка, който отдавна се свързва с аутизма, може да се манипулира, за да развие аутистични симптоми, и след това да се възстанови след повторна манипулация.
Учените са използвали същия процес на картиране на мозъка при мишките, както при хората и според тях в случая ние споделяме една и съща неврология. Церебелумът е известен с функцията си за координиране на прецизните, повторни движения като ходене или свирене на инструмент.
В пост-мортем операции на пациенти с аутизъм са били откривани абнормалности в дяла на мозъка, които системно са били свързвани със симптомите на аутизма. Освен при повторно изпълняваните движения учените показаха, че абнормалности в церебелума при мишки са свързани и със разстройство при социалните взаимоотношения.