Проф. д-р Димитър Младенов, д.м.н.: Половината мъже на 50 г. имат простатна хиперплазия
Превенцията е в ранната диагностика на простатната жлеза
“Всички мъже над 50 години трябва да се консултират с уролог веднъж в годината” съветва проф. д-р Димитър Младенов - началник на Направление “Обща урология” в Александровска болница. По думите му доброкачествената простатна хиперплазия не е заболяване, а състояние, което бавно и постепенно прогресира с напредването на възрастта.
Проф. д-р Димитър Младенов има над 35 години научно-преподавателска дейност и клиничен опит в урологичната практика. Основните му научни интереси са в областта на доброкачествената простатна хиперплазия, карцинома на простатната жлеза, уролитиазата, онкоурологията, интервенционалния ултразвук и др. Специализирал е в Германия, Япония, Австрия, Великобритания и др. Автор е на повече от 220 научни публикации и 4 монографии. Председател е на Българско дружество по ендоурология и екстракорпорална литотрипсия.
- Проф. Младенов, какво означава, когато мъжете се оплакват, че простатата ги “алармира” всяка нощ?
- Изразът “простатата алармира” е добил популярност сред хората, които имат оплаквания от страна на простатната жлеза. Всъщност се касае за симптомите на доброкачествената простатна хиперплазия. Пациентите се оплакват и споделят с лекаря, че имат чести позиви за уриниране, особено през нощта, което ги притеснява и прави неработоспособни на следващия ден. На второ място тяхната струя при уриниране изтънява - тя е по-вяла и пада наблизо. Много често струята не тръгва веднага, а се налага малко да изчакат. От друга страна, при свършване на уринирането урината продължава да изтича на капки. Понякога пациентите имат чувство за неизпразнен пикочен мехур и често след 15-20 минути те отново имат позиви за уриниране. Това е доста неприятно, особено когато се намират на публични места. И не на последно място, много типичен симптом е неудържимият позив за уриниране. Внезапно, на улицата или вкъщи, пациентът получава силен позив за уриниране и непременно трябва да намери тоалетна. Понякога позивът е толкова силен, че може да доведе до изпускане. В някои случаи този позив може да отмине спонтанно или ако пациентът отиде до тоалетната, количеството на урината да не отговаря на силата на позива. Това са най-честите оплаквания, които мъчат пациента и сигнализират, че той има някакъв проблем с простатната жлеза. В тези случаи той задължително трябва да потърси консултация със специалист уролог.
Неизбежна “напаст” ли е за всеки мъж увеличената простата, четете в най-полезния сайт Zdrave.to.