Проф. д-р Тодор Кантарджиев: Пред епидемия от морбили сме!
Тазгодишната Европейска имунизационна седмица поставя фокуса върху повишаването на имунизационния обхват сред хората с цел създаване на колективен имунитет срещу социално-значимите заразни заболявания. На фона на съществения прогрес в контрола на ваксино-предотвратимите заболявания през последните пет години ясно се забелязва задържане и дори намаляване на обхвата за първи път от няколко десетилетия. “Трябва непрекъснато да поддържаме яснота в общественото съзнание за важността на имунизациите за нашето здраве”, заявява д-р Сузана Джейкъб, директор на Европейското регионално бюро на Световната здравна организация.
На проведения семинар в Боровец по повод Седмицата на ваксинопрофилактиката присъстваха водещи национални експерти като проф. д-р Тодор Кантарджиев, проф. д-р Татяна Червенякова, проф.д-р Пенка Переновска, проф. д-р Мира Кожухарова, проф. д-р Йорданка Стоилова, доц. Андрей Галев, доц. Димитър Шаламанов, д-р Валери Цеков, д-р Радосвета Филипова, д-р Анета Попиванова, д-р Иван Вецев, д-р Теодора Тодорова и др.
В началото д-р Цеков подчерта, че “въпреки успехите на имунизацията и намаляването почти наполовина на детската смъртност под 5-годишна възраст напоследък срещаме все по-често, без значение дали е развиваща се или развита страна, групи от населението, които са останали без имунизационно покритие. Една от последните статистики на СЗО сочи, че в Европа 650 000 деца всяка година остават извън обхвата на имунизационните програми”.
Като една от причините според него е това, че “може би вече се чувстваме достатъчно сигурни. За толкова години без сериозни епидемии от инфекциозни заболявания и висока смъртност хората започнаха да смятат, че тези болести вече ги няма”.
Тезата за заболяемостта като критерий за качеството на здравната система и работата на медицинските специалисти разгърна проф. д-р Йорданка Стоилова. Именно ефективните ваксини могат да бъдат трайно действаща причина за моделиранието на броя заболели от дадена инфекциозна болест.
Проф. д-р Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология и директор на Националния център по заразни и паразитни болести, подчерта, че мерките срещу епидемия се взимат не по време на нея, а преди това, за да избегнем драстичността. По повод регистрираните случаи на морбили в Пловдив тази година около 60% от децата са до 1-годишна възраст, което не говори за ниско ваксинационно покритие, защото ваксината се слага на 12-месечна възраст на бебето.
“Българката трябва да се научи да пази детето си от излишни контакти в този прериод от време. Освен това почти всички изследвани деца, които са над 1-годишна възраст, имат антитела за морбили, следователно са ваксинирани, което е добре, но не трябва да ни успокоява. В предепидемична обстановка сме по отношение на морбили и акцентът е да няма неваксинирано дете до 6-годишна възраст”, коментира още проф. Кантарджиев.
Доц. д-р Андрей Галев: Липсата на майчин имунитет предизвика взрива от шарката
“Причината за епидемичния взрив от морбили в Пловдив и района е липсата на имунитет при майките на заболелите деца срещу заболяването. От 17 март до момента с такива симптоми са 63-ма българи на възраст от няколко месеца до хора на над 55 г. Най-много - 24 - са бебетата под 1 годинка и причината за това е, че техните майки не са ваксинирани.Морбили е най-заразната инфекциозна болест, дори само присъствие за една минута на болен в затворено помещение може да зарази всички хора без имунитет, които влязат там в следващите 24 часа.
Ваксинацията е процес, който не приключва в детската възраст. Чрез ваксините децата могат да бъдат предпазени от 26 заболявания. При поставяне на няколко ваксини бебешкият организъм не се претоварва, а бременните могат да се ваксинират срещу грип и коклюш”, обясни доц. Андрей Галев, национален консултант по епидемиология на имунизационните заболявания, председател на Българското дружество по превантивна медицина и лекар във ВМА.
Съмнение за морбили при двама души от Великотърновско са имали лекари. Изследванията обаче са показали, че те не са заразени с опасната шарка. 73-ма души към момента в Пловдивско са с морбили, припомни доц. Галев.
МЗ ще следи на живо кого ваксинират джипитата
Лекари издават бележки за сложена ваксина, без да са я направили, за да не ги причакват и бият родители, които не желаят хлапетата им да бъдат имунизирани.Въпросните бележки са задължителни за получаване на социални помощи, както и за записване в детска градина. Това съобщи д-р Валери Цеков от Българското сдружение по иновативна медицина. В здравното министерство все по-често постъпват сигнали от здравните служби в страни - членки на ЕС, и дори от САЩ, за българчета, при които кръвен анализ е доказал, че нямат антитела от поставена ваксина, допълни д-р Цеков.
“За да се спре практиката на издаване на бележки за фиктивно сложени ваксини, МЗ ще затегне до месеци контрола. Предвижда се изграждането на електронна платформа, чрез която в реално време ще се проследява кога и какви количества ваксини от задължителния имунизационен календар са изписали лекарите от складовете, на кое дете от пациентската си листа и кога са ги поставили, както и какви количества имунизации са направили”, пък съобщи д-р Теодора Тодорова от МЗ.
Проф. д-р Татяна Червенякова: В България нямаме ваксина срещу варицела
Епидемията от морбили в България през 2009-2010 г. е най-тежката в Европа. Тогава заболяха над 24 000 души, а 24-ма починаха. С това нашата страна се оказа, че е водеща в този период по епидемия, 74% от инфекциите за цяла Европа бяха отчетени у нас, заяви проф. Татяна Червенякова, национален консултант по инфекциозни болести и директор на Специализираната болница по инфекциозни заболявания в София.По думите й обаче варицелата също не е за подценяване. След острите респираторни заболявания тя е най-разпространената болест. Ваксината срещу нея у нас не е регистрирана, българските деца не се имунизират. Дори родителите да искат да я внесат в България от съседните страни, за да я сложат на децата си, не могат да го направят, защото лекарите у нас отказват да бият инжекцията, тъй като тя няма регистрация за употреба в нашата страна. Затова единственият начин родителите да опазят децата си от варицела към момента е да ги водят на “ваксинна” екскурзия в чужбина, където да закупят и тамошни медици да сложат ваксината на децата им.
При нелекуване или неадекватно лекуване на това заболяване то може да доведе до пневмонии, церебелит, който засяга централната нервна система, както и менингити и менингоенцефалити, каза още проф. Червенякова. Тя беше категорична, че регистрация на ваксината срещу варицела трябва да бъде направена и в България, за да бъдат защитени и българските деца от този вид шарка.
Люба МОМЧИЛОВА