„Софиямед“ с последно поколение апаратура за изследване на пациенти със сърдечно-съдови заболявания

Апаратура от последно, най-високо поколение за диагностика и оценка на резултатите от интервенционални процедури при кардиологични и съдови заболявания, вече функционира в Клиниките по кардиология и инвазивна кардиология, и съдова хирургия в УМБАЛ „Софиямед“.

„IVUS” представлява специфичен метод за оценка на съдовете чрез вътресъдов ултразвук. Това е вид образно изследване, използващо катетър с миниатюрна ултразвукова сонда, позволяваща оглеждането на вътрешната повърхност на коронарните и периферни съдове.

Тя дава възможност на кардиолозите и съдовите хирурзи да направят оценка на степента на стесненията на съдовете, особено когато ангиографския резултат не може да бъде интерпретиран категорично. Чрез нея специалистите определят размера на съда, характера на атеросклеротичната плака, която го стеснява и им дава възможност за оценка на резултатите след интервенционална процедура.

Апаратурата има приложение при диагностиката и лечението на исхемична болест на сърцето, както и болести на периферните съдове, по време на инвазивното изследване, което се извършва в болнични условия. Апаратът разполага с висока разделителна способност, чрез която специалистите получават най-добрата и подробна информация за морфологията на съдовете, от която имат нужда по време на интервенции на коронарните съдове на сърцето.

Апаратът IntraSight MOBILE „IVUS“ е на технологичният гигант PHILIPS и е единствен от този модел в България. От представителството на фирмата за страната „Новимед Кардио“ ЕООД коментират, че апаратурата е най-върховото постижение на компанията като технологични и функционални възможности и се прилага като възможно най-иновативната в момента в САЩ.

Позволява свързаност с операционната платформа на фирмата PHILIPS IntraSight чрез която резултатите от проведена ангиография, коронарография, FFR, IFR и изследване с интракоронарен ултразвук се обединяват, за да дадат на специалиста обобщена информация, на базата, на която той да приложи възможно най-оптималното и персонализирано интервенционално лечение.

Апарата предоставя и информация относно потенциалните усложнения, които биха довели до неблагоприятни резултати и неуспехи след стентиране, като по този начин насочва медицинските лица към най-подходящата стратегия за диагностика и терапия.

“Възможностите, които ни дава новата апаратура и тази, с която като цяло разполага Клиниката ни, са много големи. Това гарантира на пациентите ни възможно най-комплексните диагностични и лечебни възможности при интервенционално лечение. Данните, получени по този начин подпомагат вземането на решение за последващата реваскуларизация, определяне размера на стента или необходимостта от допълнителни процедури.

Интракоронарния ултразвук е незаменим при оценката на резултата от интервенционалната процедура, визуализирайки експандирането и доброто прилепване на стента към съдовата стена, което е особено важно за намаляване на случаите на рестеноза и ин-стент тромбоза”, коментира доц. д-р Ивета Ташева, началник Клиника по кардиология и инвазивна кардиология в УМБАЛ „Софиямед“.

„При вътресъдовият ултразвук получаваме ехографски образ директно от вътрешността на съда. Информацията е не само за лумена, но и за вида и структурата на плаките, наличието на тромботични маси и точните размери на артерията. И всичко това е в реално време и може да ни позволи да вземем най-правилното решение по време на една интервенцонална процедура.

Например с помощта на IVUS можем да оценим доколко остатъчно стеснение или дисекация след балонна ангиопластика наистина е значимо и налага поставянето на стент. Много точно може да се определи и какъв е подходящият размер на стента, за да постигнем възможно най-добрия дългосрочен резултат“, коментира д-р Димитър Николов, началник на Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ „Софиямед“.

Специалистът обръща внимание, че апаратът е абсолютно незаменим при интервенционалното лечение на остри и хронични запушвания на дълбоките вени, което набира все по-голяма популярност. Няма друг метод, който на този етап да дава толкова детайлна информация за вътресъдови дефекти и притискане на дълбоките вени в таза.

Използването на IVUS, заедно с прилагането на някои нови за страната ни методи за отстраняване на тромбите и наличието на подходящи венозни стентове, дават възможност лекарите да отговорят по най-добрия и съвременен начин на предизвикателствата, свързани с дълбоката венозна патология.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук