Светило в медицината разкри пред в. "Доктор" от какво страдат жените след 45-годишна възраст
В интервю за в. “Доктор” акушер-гинекологът д-р Анастас Стоянов обяснява какви са причините за промените във влагалищните стени, лечението на тези нарушения и какви профилактични мерки могат да ги предотвратят или поне да забавят тяхното развитие.
- Д-р Стоянов, в какво се изразяват и как се проявяват статичните нарушения на матката и влагалището?
- Казано на популярен език - това е изсипване: най-често се среща изсипване на предната влагалищна стена, свързано с пикочния мехур. Изсипването на задната влагалищна стена (ректоцеле) е проблем, свързан с дебелото черво, по-точно с ректума. Тоталното изсипване, тоталният пролапс, също е синоним на изсипване и нарушена статика. Може да се случи пролапс на влагалището и пролапс на вътрешните полови органи, като понякога може да изпадне цялата матка, заедно с влагалищните стени - това е последната степен на тези нарушения, за които става дума.
Тази последна степен възниква при много по-възрастни жени с тежко нарушена функция на апарата, който поддържа тъканите на матката в коремната стена. При изсипване на предната влагалищна стена са характерни чести изтървания на урина при кашляне, кихане, вдигане на тежко, бягане, качване по стълби и т.н., защото рязко се повишава вътрекоремното налягане. С напредване на процеса се стига до задръстена урина и характерните възпалителни процеси на пикочния мехур, тъй като задържаната урина е добра среда за развитие на инфекции, най-вече бактериални. Съответно една такава инфекция може да прогресира към горните отдели на пикочната система, към уретерите, което е още по-голям проблем при жените. Хубавото в тази ситуация е, че този проблем не се среща често по отношение на ретроградните инфекции на бъбреците. Т.е., по-чест е рискът от инфекции на пикочния мехур и много по-рядко - на бъбреците при изкачване на задържаната урина нагоре.
А какви са причините за изсипванията четете в най-полезния сайт Zdrave.to.