Световноизвестният учен акад. Владимир Скулачев развенча митовете за здравословния начин на живот и призна, че постите са...
Колкото и банално да звучи, към днешна дата единственият начин да забавим стареенето е прословутият “здравословен начин на живот”. Това твърди световноизвестният учен акад. Владимир Скулачев - директор на Института по физико-химическа биология, който от години се занимава с проблемите на стареенето. Той предполага, че познавайки законите на биологията, действащи в живата клетка, можем да “излекуваме” старостта като една от основните болести, поразяващи човешкия организъм. Тук е мястото да припомним накратко, че акад. Скулачев създаде в лабораторни условия т.нар. йони на Скулачев, които участват в сложен биохимичен процес, забавяйки окисляването в клетките и в крайна сметка - стареенето на организма.
“Този проект предизвика интерес в цял свят, като в крайна сметка преди година Агенцията по контрол на храните и лекарствата в САЩ най-накрая издаде разрешение за провеждане на клинични изследвания на действието на нашите капки върху американски пациенти”, споделя ученият.
- Акад. Скулачев, в наскорошна статия твърдите, че умереното гладуване може да ни направи дълголетници. Доколко това ваше твърдение съответства на действителността?
- Учените отдавна се опитват да открият начин за забавяне на стареенето. Но към днешна дата не е известно нито едно вещество, нито един метод, способен да забави този процес. Освен едно. Това е ограничаването в храненето. Ако едно животно живее полугладно (т.е. на него му дават 70% от обема храна, което би изяло при неограничен достъп до нея), то живее по-дълго време. Освен това, както показват опитите, така не само се увеличава продължителността на живота, но и се забавя процесът на стареене. По-бавно се развиват признаците на стареене, като например побеляването. Отстъпват, отдалечават се и такива старчески болести като исхемична болест на сърцето, глаукома, катаракта и дори рак.
- За сметка на какво се достига такъв ефект? Какъв е принципът, алгоритъмът, за да се случва това?
- По-рано учените мислеха, че при ограничаване на храната се забавя обмяната на веществата. Т.е., по-малко храна - по-малко употребяване на кислород, което означава по-малко окислителни процеси и като резултат от това организмът се износва по-малко.
Ние предлагаме друго обяснение на ефекта от ограничаването на храненето. То в някаква степен изключва генетичната програма на стареене. По принцип организмът заставя сам себе си да старее, за да може човешкият вид да еволюира. Но ако започне да гладува - тогава няма да му е до някаква еволюция, ще му се наложи да се бори за съхраняване на живота, за оцеляване. И ако в такава ситуация организмът не включи своите резерви, човечеството ще измре. Затова организмът изключва процеса на стареене, който между другото отнема много енергия, и се хвърля в търсене на храна. А когато намери храна, той пак се включва в същата програма на стареене. Единственият начин стареенето да бъде надеждно забавено, това е недояждането.
Редовно ли трябва да гладуваме четете в най-полезния сайт Zdrave.to.