Тези храни ще потиснат и убият апетита ви и изобщо няма да ви се яде
Апетитът е желанието да се консумира храна, но това желание не винаги е свързано с глад. Той отговаря за адекватния прием на енергия, за да се поддържат метаболитните нужди на тялото.
ЧЕТЕТЕ ОЩЕ ВАЖНИ И ЦЕННИ СЪВЕТИ И НОВИНИ САМО В НАЙ-ПОЛЕЗНИЯ ЗДРАВЕН САЙТ ZDRAVE.TO
Апетитът би могъл да се стимулира и от храна с добър вкус, мирис, вид и други без да сме гладни.
Също така под стрес нивата му се увеличават и това лесно довежда до неконтролиран прием на храна. Добрата новина е, че съществуват храни, които имат доказани свойства в потискането на апетита и биха могли да спомогнат по-лесно да поддържате добра форма.
Ето 17 храни, потискащи апетита:
1. Лют червен пипер
Лютият червен пипер съдържа съставка, наречена капсаицин. Има проучвания, които са установили връзката между капсаицина и потискането на апетита. Капсаицинът има термо-генетични качества, което означава, че може да повиши температурата и да доведе до увеличаване на кръвния поток и ускоряване обмяната на веществата.
Лют червен пипер се използва и в хранителните добавки тип фет бърнар, което е още едно доказателство за ефективността му.
2. Канела
В едно проучване, свързано с канелата, участващите са помолени да добавят 6 грама канела в оризов пудинг, за да се установи дали има ефект върху потискането на апетита. Било е заключено, че канелата забавя усвояването на въглехидратите от тънките черва. Участващите, използвали канела, са се чувствали сити по-дълго, спрямо тези, които са консумирали пудинга без канела.
Канелата има славата на подправка, която работи при понижаване на подкожни мазнини и отслабване. Въпреки че няма пряк ефект върху ускоряването на метаболизма или върху горенето на калориите, главната полза идва от свойството и да регулира кръвната захар.
Канела би могла да се добавя към ориз, кисело мляко, топли напитки, супи, плодове, меса и други.
Други подправки, които са познати със свойствата си да регулират кръвната захар са карамфил и джинджифил.
3. Ядки
Ядките съдържат полезни мазнини, протеин, въглехидрат с нисък гликемичен индекс и фибри, благодарение на което освобождават енергия бавно в тялото и го поддържат сито дълго време.
Трябва да се има предвид, че ядките са калорична храна. 30 грама сурови бадеми съдържат 160 калории, 14 грама мазнини, 6 грама въглехидрат (3 фибри), 6 грама протеин.
4. Авокадо
Авокадото съдържа здравословни мононенаситени мазнини, които се усвояват бавно и засищат за дълго време. Също така е отличен източник на разтворими фибри, които формират гъст гел при наличието на течност. Този процес забавя усвояването и прочиства червата, като така се оказва и влияние върху понижаването на холестерола.
Авокадото също е калорична храна. Едно средно авокадо (200 грама) съдържа: 320 калории, 30 грама мазнини, 17 грама въглехидрати (13 фибри) и 4 грама протеин. От 30-те грама мазнини около 20 са мононенаситени.
5. Черен шоколад
Добри новини за всички любители на шоколада! Според последни проучвания, черният шоколад има редица полезни свойства и при редовна консумация е почти сигурно, че ще отслабнете. Не само ще спомогне за отслабването в корема и ще намали талията ви с поне 4 сантиметра, но е и прекалено хубаво, за да е истина.
Не вярвайте на всичко, което четете в интернет, осмисляйте информацията, която получавате, както и различните гледни точки. Информацията, която гласи, че черният шоколад е "полезен" е на базата на проучвания от типа (двете проучвания са напълно реални):
Проучване I: Едно проучване между бял и черен шоколад и ефектите им върху кръвната захар установи, че участниците, които са консумирали черен шоколад, са имали по-ниска кръвна захар в сравнение с тези, консумирали бял шоколад.
Проучване II: Проучване установява, че участници, консумирали черен шоколад известно време преди основно хранене (даден е пример с пица), изяждали с 15% по-малко пица, спрямо тези, които консумирали млечен шоколад.
Може да се направи извод, че черният шоколад е "по-малкото зло" спрямо бял или млечен, но в същото време един шоколад 70% какао (100 грама) съдържа: 625 калории, 47 грама мазнини, 30 грама наситени мазнини, 25 милиграма натрий, 7,5 грама фибри, 42 грама въглехидрати, 30 грама захар и 7,5 грама протеин.
6. Ленено семе
Лененото семе е богато на фибри и омега 3 мастни киселини, а също така е и източник на протеин.
Датско проучване установява, че суплементацията с 2,5 грама ленено семе дневно е имало положителен ефект върху потискането на апетита спрямо друга група, на която е даден плацебо суплемент.
Телата ни не могат да усвоят лененото семе. Необходимо е предварително да се строши, за да получите всички ползи от него. Може да се държи във фризер с цел по-добро съхранение на съдържащите се в него омега 3 мастни киселини.
Може да добавяте лъжица ленено семе в овесени ядки, кисело мляко, салати или протеинов шейк.
7. Овесени ядки
Овесените ядки са добре балансирана храна, подходяща както при отслабване, така и при покачване на килограми.
Имат високо съдържание на фибри, което означава, че ще ви държат сити за по-дълго време. Сложен въглехидрат са с нисък гликемичен индекс, което означава, че ще получите бавно и постепенно освобождаване на енергия, без особено влияние върху кръвната захар и следователно отлагане в мазнини.
Ако сте от хората, които постоянно чувстват глад, включването на овесени ядки към дневното ви меню определено би помогнало, като закуската не е единственото място, на което може да присъстват.
8. Ябълка
Ябълките съдържат вид разтворими фибри, наречени пектин. Пектинът редуцира количеството на захар, абсорбирана от кръвния поток след хранене, предотвратявайки голямо повишаване на кръвната захар, което би довело и до съхранение на мазнини, както и нужда от сладки храни.
Ябълката се комбинира перфектно с канела и би могла да ви държи сити до 2 часа.
9. Бобови растения
Боб, леща, грах, нахут и други са добър източник на вегетариански протеин. Богати са на разтворими фибри, както и на комплексни въглехидрати, наречени олигозахариди.
Подобно на фибрите, тези въглехидрати не се усвояват от тялото и това забавя храносмилането, като по този начин ни държи сити по-дълго време.
Изследвания разкриват, че бобовите растения може да спомогнат за намаляването на апетита и на химично ниво – съединения, наречени типсин-инхибитори и лектини, промотирайки отделянето на хормон, наречен холецистокинин, което забавя изпразването на стомаха ни и ни държи сити по-дълго време.
Има и друга гледна точка, че този процес е защитна реакция на бобовите растения и дори някои статии в интернет са озаглавени "Бобовите растения ни убиват".
10. Обезмаслена извара
Не е изненадващо, че обезмаслената извара е здравословен избор за хора на диета и фитнес ентусиасти. Има ниско съдържание на мазнини и въглехидрати (почти нулево) и е богат източник на пълноценен протеин.
Казеинът в обезмаслената извара може да потисне апетита.
Изварата би могла да се комбинира добре с омлети или с черен/червен пипер и лук.
11. Месо
Високото съдържание на протеин в месото и наличието на наситени мазнини е предпоставка за по-бавно усвояване на храната. Месото отнема и повече време, за да се сдъвче, което също допринася да се създаде усещане за ситост.
Многобройни проучвания са показали, че няма разлика между пилешко, телешко, свинско и други меса по отношение на това за каква ситост допринасят, ако са близки по състав спрямо белтъчини и мазнини.
12. Зеленолистни зеленчуци
Зеленолистните зеленчуци са от изключителна важност за всяка добре балансирана диета. Съдържат добри количества витамини, минерали, антиоксиданти и други хранителни вещества.
По темата – високото съдържание на вода и фибри ще помогне да се постигне ситост за по-дълго време. Също така зеленчуците изискват време, за да се консумират – самият акт на бавно дъвчене също помага. За да се синтезира хормон, който да прати сигнали към мозъка за ситост, обикновено са необходими около 15-20 минути.
Част от представителите на зеленолистни са спанак, магданоз, лапад, броколи и други.
13. Зелен чай
Както кафето, зеленият чай също има свойствата да ускори метаболизма. Съдържа натурални антиоксиданти, наречени полифеноли, оказващи благоприятно влияние върху нивата на глюкозата и инсулиновата чувствителност.
Консумацията на зелен чай увеличава отделянето на хормона холецистокинин (който беше споменат при бобовите растения), изпращайки сигнал към мозъка за ситост.
Зеленият чай има приятен вкус. Друг начин, по който може да е полезен е като алтернатива на калорични напитки и ограничаване на излишни хранения.
14. Кафе
В умерени количества кафето може да се отрази добре на здравето. Отлична съставка, когато целта ни е да изгорим излишни мазнини и да ускорим метаболизма си. В същото време има добри потискащи апетита свойства.
Консумацията на една чаша кафе може да намали желанието за хранене в краткосрочен план. Кофеинът има редица здравословни ползи, но прекомерната му консумация може да се отрази на хормонален дисбаланс, главоболие, тревожност и безсъние.
Ако решите да използвате кафето като средство за потискане на апетита, бъдете сигурни, че пиете чисто кафе.
15. Вода
Въпреки че водата преминава бързо през храносмилателната система, може да спомогне за намаляването на апетита по няколко начина.
Доказано е, че сигналите за глад и жажда са много близки и причината да изпитваме глад, всъщност често се дължи на дехидратация.
Консумацията на студена вода също се затопля до телесна температура в тялото и по този начин ускорява метаболизма за кратко време, което от своя страна гори допълнителни калории.
Ако тежите 70 килограма, здравословното количество вода би било между 2,5 – 4 литра вода на ден. При установяването коя граница да изберете вземете предвид: климата, физическата активност и потенето.
16. Ябълков оцет
Натуралният ябълков оцет има доказани свойства в регулацията на кръвната захар и съответно при отслабване и цялостно здравословно състояние.
В едно проучване, участващите са приемали натурален ябълков оцет с въглехидрати под формата на бял хляб. Кръвните тестове са показали, че групата, която е приемала ябълков оцет, има по-ниски нива на кръвна захар и инсулин, спрямо другите участници.
17. Кокосово олио
Олиото от кокос е един от най-добрите избори при готвене на висока температура. Също така може да се добавя в кафе, чай, салатен дресинг, смутита и други.
Кокосовото олио съдържа предимно средноверижни триглицериди (MCFA) за разлика от другите масла за готвене, които съдържат главно дълговерижни триглицериди. Някои проучвания показват, че средноверижните триглицериди имат свойствата да се окисляват в черния дроб, което означава, че част от тях най-вероятно ще бъдат използвани като гориво.
Все пак е необходимо да се има предвид, че олиото от кокос е калорично и трябва да се използва в умерени количества.
Качествен сън
Доказана е връзката между липсата на качествен сън и ниските нива на хормона лептин – хормон, контролиращ апетита, докато в същото време нивата на хормона, отговорен за стимулацията на глада – грелин, се покачват.
Не е изненадващо, че хората с некачествен сън, обикновено имат и проблеми, свързани с хранителните си навици.