Учени със сензационно откритие за борбата с рака и болестта на Алцхаймер

Било установено, че протеинов комплекс, който е известен като инфламазома NLRP3 и отговаря за откриването на потенциална заплаха за организма и отключването на възпалителна реакция, може да бъде изключен чрез отнемане на малки количества молекулно веществ

Учени от Калифорнийския университет в Бъркли идентифицираха молекулярен превключвател, който контролира имунен механизъм, отговарящ за хронично възпаление в организма, съобщава „Юрик алърт”. 

Резултатите от изследването ще допринесат за разработване на средства за борба със свързани със стареенето заболявания, като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон.

Д-р Наталия Федорова: Вероятно паркинсон е инфекциозно заболяване

Било установено, че протеинов комплекс, който е известен като инфламазома NLRP3 и отговаря за откриването на потенциална заплаха за организма и отключването на възпалителна реакция, може да бъде изключен чрез отнемане на малки количества молекулно вещество в рамките на деацетилиране.

Свръхактивирането на инфламазома NLRP3 при ацетилиране (присъединяване на ацетилни групи) е свързано с редица болести, сред които разсеяна склероза, рак, диабет и деменция.

Протеинът SIRT2 е отговорен за деацетилирането на NLRP3. У двегодишни мишки с генна мутация, която не им позволявала да произведат инфламазома NLRP3, били открити повече признаци на възпаления, отколкото у нормалните им посестрими. Освен това гризачите с генна мутация имали по-голяма резистентност към инсулина.