Учените бомбастично: Открихме музиката, която ви прави по-умни
Основно влияние върху дейността на мозъка оказвала предпочитаната от слушателите музика, а не определен стил музика, както се смяташе по-рано
Американски учени от Медицинския център "Уейк Форест" в Северна Каролина установиха, че любимите мелодии повишават активността на определени участъци на главния мозък, а не слушането на класическа музика.
До този извод екипът от изследователи начело с невролога Джонатан Брудет достигна след изучаването на влиянието на музиката върху връзките между различните части на мозъка с помощта на магнитен резонанс.
Изборът се е състоял от пет жанра: класическа музика, рок, китайска опера, кънтри, рап.
Експериментът приключвал със слушането на любима композиция на участника.
Доц. д-р Петър Руев, д.м.: Слушалките в ухото вредят на слуха
Резултатите от изследването показали, че основно влияние върху дейността на мозъка оказвала предпочитаната от слушателите музика, а не определен стил музика, както се смяташе по-рано.
Музиката въздейства на характера на връзките между областите на мозъка, отговарящи за мисленето, емпатията и самоосъзнаването.
Връзката ставала по-слаба при неприятната музика и укрепвала при по-приятни мелодии.
Най-силна връзка имало при слушането на любими песни.
Жената с най-мощния глас Смиляна Захариева: Родопската песен лекува – изградена е върху пентатониката
Любимите песни, както установили учените, укрепва връзката между участъците на мозъка, отговарящи за слуха, паметта и емоционалното състояние.
"В някои случаи с определена мелодия са свързани някакви спомени или емоции. Тези асоциации активират още повече части на мозъка", пояснява Брудет.
В друго изследване учените от Северозападния университет са успели да установят, че подобфряващата настроението музика помага за креативното мислене.
При това специалистите не препоръчват използването на музика за фон по време на изпълняването на сложни задачи.
Вместо това те препоръчват кратки музикални паузи за почивка.
Превод и редакция: БЛИЦ