За рака на простатата и съвременното лазерно лечение на аденома на простатата

Консултация с д-р Рафаел Мирчов – Началник на Отделението по урология и андрология на МБАЛ „Вита”

Д-р Мирчов, според проучвания ракът на простатата е третият най-често срещан рак в световен мащаб. Колко разпространен е той сред българските мъже?

Тенденцията от последните световни статистики показва, че ракът на простатата измества по честота рака на белия дроб, което го поставя на второ място по честота. Всеки седми мъж на възраст между 50-60 г. е застрашен да развие карцином на простатната жлеза. Заболяването е възрастово предопределено. Между 60-70 г. всеки шести е с карцином на простатата. Неговият контрол е свързан с профилактиката. Благодарение на съвременната технология ранната диагностика на рака е бърза и сравнително лесна. Простатната жлеза има собствен „индикатор“ за състоянието си и това е така нареченият Простато Специфичен Антиген или PSA. Стойностите на този туморен маркер „регистрират“ промените в жлезата – дали има възпаление, доброкачествена хиперплазия, рак или друго. Изследването е кръвно, а резултатите се обсъждат с уролога. Диагностиката включва ехография и ректално туширане. Ако един от тези методи покаже съмнение за рак на простатата, следва това да се докаже или отхвърли чрез биопсия. Всеки от нас, който е над 50 години, може да отдели време за тази профилактика веднъж годишно, включително с изследване на PSA. Ако роднина на пациента е имал рак на простатата, тогава се препоръчва изследването и прегледът да започнат на 40-годишна възраст. Рано открит, ракът на простатата е лечим. Това означава ранна и точна диагностика и минимално инвазивно съвременно лечение.
 
Какви симптоми има ракът на простатата и кога пациентът трябва да се обърне към уролог?


Стандартно най-честата причина за посещението при уролог е нарушеното уриниране. Когато обаче говорим за рак на простата, карциномът (рак) на простатата започва развитието си най-често от периферната зона на жлезата, т.е. относително встрани от хода на урината и не нарушава уринирането. Ранният и сравнително ненапреднал (умерено авансирал) простатен карцином не се проявява с оплаквания. Ранната диагностика е основа на правилното и съвременно лечение.
 
Пациентите с рак на простатата имат ли избор на лечебни методи?

Да, има различни методи. Целта на лечението на рака на простатата е пациентът да бъде здрав, да живее дълго и не на последно място да запази качеството си на живот. Пациентът трябва да остане социално значим, семейно полезен и да запази самочувствието си като представител на силния пол.

Лечението може да се извърши по няколко начина. Първият е радикално-оперативният, който може да включи лапароскопска или отворена операция. Той се прилага при пациенти без тежки придружаващи заболяванияи в началния стадий на заболяването. Другият метод на радикално лечение е високодозова брахитерапия (вид лъчелечение). Брахитерапията е подходяща за пациенти, когато те по една или друга причина не са показани за радикално-оперативно лечение, най-често поради придружаващи заболявания.
 
Нерадикалното лечение е чрез перкутанно лъчелечение (при по-напреднали карциноми) и често се комбинира с антиандрогенно лечение (хормонално лечение). Изборът на адекватно лечение зависи от стадия на болестта и здравословния статус на пациента. Най-важно е запазване качеството на живот на пациента. В болница „Вита” предлагаме всички съвременни методи за справяне с този проблем, както и лапароскопската радикална простатектомия.
 
Какви са възможностите, когато е налице диагностициран аденом (доброкачествена хиперплазия) на простатата?

При началните стадии на заболяването са приложими консервативните методи на лечение. Когато говорим за оперативни, освен класическият отворен метод, който напоследък по-рядко се прилага, разполагаме с трансуретрални ендоскопски методи – ТУР и лазер на простата. Лазерът има висока мощност и прецизна деструкция на тъканите. Това води до липса на кръвозагуба и до бързо възстановяване на пациента. Лазерната операция като метод дава възможност на оператора за бързо и ефективно премахване на простатна тъкан с практически липса на животозастрашаващи усложнения по време на операцията. Предимствата на лазерната операция са по-краткият болничен следоперативен престой, по-бързото възстановяване на пациента и по-малкия риск от загуба на кръв. Методът е подходящ за пациенти с аритмия, сърдечно-съдови заболявания, приемащи препарати за разреждане на кръвта (синтром, аспирин, аспирин протект, клопидогрел, плавикс, еликвис, ксарелто, antistenocardin и др.)
 
Какви са предимства на лапароскопската радикална простатектомия пред отворената класическа операция?
 
Основното предимство на лапароскопската пред отворената техника е, че оперативната травма на пациента е значително по-малка. Кръвозагубата е минимална или никаква. Всяка по-щадяща операция съхранява имунитета на пациента. Пациентите след лапароскопска простатектомия най-често не изпитват болка, възстановяват се бързо и много важно – самостоятелно, без помощ от персонала. Така се запазва тяхното самочувствие като пациенти и хора, чувстват се независими, а професионалното удовлетворение за нашите усилия е бързото възстановяване на болния и леките следоперативни грижи.
  



Във връзка с Месеца на мъжкото здраве Ноември и кампанията МОвембър, ДКЦ „Вита“ предлага специален пакет за профилактика на рака на простатата за мъже над 50 години - „Вита МОвембър пакет“ на цена 45 лв. Пакетът включва:

 
I.    Клиничен преглед от специалист-уролог

II.    Ултразвуково изследване на простатната жлеза (ехография):
•    Измерване на остатъчна урина.
•    Измерване обема на простатната жлеза – измерва се след уриниране.

III.    Изследване на PSA (простата-специфичен антиген): кръвно изследване, което задължително се прави преди ректално туширане или 7 дни след него.

IV.    Ректално туширане (ректално изследване): през ануса се палпира простатната жлеза. Пациентът е в странично или коленно-лакътно положение.

  
Важи САМО за пациенти над 50 години. От 01.11. до 30.11.2017 г. За МБАЛ „Вита“ (София, ул. Драговица 9) по следния график:

Д-р Рафаел Мирчов, уролог:
Вторник: 16:00 – 17:30
Четвъртък – 14:00 – 16:00

Д-р Владимир Роглев, уролог:
Понеделник и сряда: 08:30-10:30
Вторник, четвъртък и петък: 08:30-11:30
 
Задължително записване на час на телефон: 02 960 49 50, 02 960 49 51 или 02 960 49 52.  Научете повече на www.vita.bg