Защо кихаме със затворени очи - митове и факти (ВИДЕО)

Знаете ли, че не можете да кихате, докато спите, защото нервите, които дават сигнал на мозъка да кихне, са временно "изключени". Едно време много хора вярвали, че човешката душа е направена от въздух и се намира в главата. Поради това кихането изглеждало като акт, който позволява на душата да избяга от тялото, разказва новото видео от канала "Защо" във Vbox7.

В Средновековието пък съвсем леки болести е можело да доведат до смърт и звукът от кихането бил плашещ за околните. Ето откъде идва и английският израз God Bless you ("Бог да ви благослови"), в опит да предпази кихащия от болест или смърт.

Този рефлекс изпълнява важна функция

чрез голямото налягане, което се изстрелва от белите дробове със скорост около 150 км/ч, дихателните пътища се освобождават от около 40 хил. частици-замърсители, които иначе биха заседнали там.

Особено често кихаме при настинка или алергия. Има обаче и други причини, които провокират този рефлекс.

Източник: Getty Images/Guliver

 

25 от 100 души кихат, когато погледнат към светлина

Точният механизъм не е изучен, но се предполага, че е заради връзка между реакцията на очите и центърът, отговарящ за кихането в мозъка. Възможно е при засегнатите хора паралелно със зрителния нерв да се дразни и тригеминовият. Вторият нерв има доста разклонения по лицето и при някои хора кихането се надига, докато си скубят веждите например.

И това е интересно: 10 "здравословни" навика, от които няма никаква полза - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.

При други пък рефлексът се задейства, когато стомахът им е пълен.

Как може да предотвратите кихането

За съжаление точна рецепта липсва, а това може да бъде и доста опасно. Може например да затиснете с пръсти носа, още когато усетите познатото гъделичкане. Това обаче невинаги помага.

Друг трик е да притиснете езика към небцето. В медицинската литература се срещат съобщения за хора, които са оглушали само защото са стискали носа си при кихане. 

А защо затваряте очите си, когато кихате

Учените нямат точно обяснение, но се предполага, че може би очите са един от множеството мускули, които "изключват" при кихане. Това е условен рефлекс и когато съобщение е изпратено от мозъка към мускулите и съответно провокира кихане, той изпраща също и съобщение, за да затвори очите ни.

Източник: Getty Images/Guliver

Подобен рефлекс е дълбокият сухожилен рефлекс, който е това, което се случва, когато физиотерапевт ви удари с чукчето под коляното и то помръдва.

Други смятат, че затваряме очите си, за да ги предпазим от секрета, който изкарваме при кихане. Обикновено чрез кихането се предпазваме от алергени и фактът, че ги затваряме, е може би просто допълнителна защита.