Докато се наслаждаваме на лятото и търсим прохлада сред природата, малки, но много опасни насекоми ни дебнат, когато най-малко очакваме. Комарите, кърлежите и бълхите са едни от най-честите вредители, които нападат хората. Те пренасят много болести, някои от тях фатални за живота на човека.

Обърнахме се към главния асистент в Катедрата “Инфекциозни болести” към ВМА-София д-р Магдалена Баймакова, д.м., с въпросите: Защо е толкова страшна западнонилската треска и от какво по-напред да се пазим през лятото? 

Д-р Магдалена Баймакова, д.м., завършва Медицинския университет в София. От януари 2014 г. е специалист по “Инфекциозни болести”, а от февруари 2016 г. придобива образователна и научна степен “Доктор” по научна специалност “Инфекциозни болести”. Специализирала е инфекциозни болести в Lausanne University Hospital (CHUV), Switzerland. Автор и съавтор е на над 60 научни публикации и на повече от 30 научни съобщения. 

- Д-р Баймакова, защо е толкова страшна западнонилската треска, че предизвика такава истерия последните дни и има ли я в момента в България? 

- Вирусът “Западен Нил” е изолиран за първи път през 1937 г. в Уганда, но през годините се появява и в други неендемични за него райони. И това е свързано с географските особености на дадения регион, с климатичните промени, но преди всичко с миграцията на птиците.

Комарите са вектори за разпространението на болестта, а хората и конете сме крайните гостоприемници в тази верига. Но паника и страх не трябва да има най-малкото защото само около 1% от хората, ухапани от комар, носител на този вирус, ще развият тежки усложнения със засягане на нервната система.

При всички останали тази инфекция преминава безсимптомно или с леки изяви на болестно състояние, които не налагат хоспитализация. 

Цялото интервю с д-р Баймакова, четете в zdrave.to