Урологът д-р Пенчо Генов, д.м., е специалист в урологичен кабинет на Медицински център „Св. София” в Бургас. През 2017 г. д-р Генов защитава дисертация за преждевременната еякулация.

Работи във всички области на урологията и андрологията с приоритети увеличена простата - диагностика, лазерни и отворени операции; камъни в бъбреците, уретрите и пикочния мехур; остри и хронични възпалителни заболявания на пикочоотделителната система; превенцията и лечението на мъжкия стерилитет; еректилни дисфункции; преждевременна еякулация - консервативно и оперативно лечение; рак на простатата - диагностика и лечение; проблеми на свръхактивен пикочен мехур и др. Извършва в пълен обем отворени и ендоскопски оперативни интервенции. 

- Д-р Генов, днешната ни тема е кои са най-често срещаните остри и хронични заболявания на пикочно отделителната система?

- Нека първо да отбележа, че по-правилно е да говорим за пикочно-полова система. Защото пикочно-отделителната система включва само бъбреци, пикочопроводи (уретери), пикочен мехур и пикочен канал (уретра). А половата система включва и простата, тестиси, семенни мехурчета, полов член. Уточнявам го, защото разглеждаме тези органи като обща система и общо взето лекуваме и двата типа заболявания. Относно острите заболявания това са най-често възпалителни болести както на пикочно-отделителната, така и на половата система. От възпалителните заболявания на пикочния мехур най-често срещаното при жените е циститът. Ще обясня защо това е болест предимно при жените: мъжете, както всички знаем, имат простата, която стои като бариера пред пикочния мехур. Затова при тях почти никога не се наблюдава, да не кажа въобще, такова заболяване като цистит. Възпалителни заболявания могат да възникнат и на пикочния канал, и на бъбреците. В този смисъл ще посоча, че хематурията (кръв в урината) и еякулата хемоспермията (кръв в спермата) също са сравнително често срещани остри състояния. 

Докато сме на тема остри заболявания и състояния в пикочно-половата система, ще изтъкна, че най-честата причина за остро възникнал момент, при който болните търсят нашата помощ, това е бъбречната криза, или наречена още бъбречна колика. При нея конкремент, т.е. камъче в бъбрека, започва да излиза по хода на уретера, запушвайки бъбрека и създавайки високо налягане в него. То е съпроводено с изключително силна болка.

Цялото интервю с д-р Генов, четете в zdrave.to