Д-р Георги Николов завършва медицина в Плевен през 1995 г. През 2001 г. взема специалност УНГ. Работи като главен асистент в Клиниката по УНГ в УМБАЛ-Плевен.

Номиниран е от БЛС за издигане престижа на лекарската професия през 2013 г. заради спасяването на момичето, чийто брат заби нож в главата й, защото си играела с компютъра му.

От години се занимава с диагностика и лечение на карциноми на ларинкса, като по темата има направени редица медицински публикации и научноизследователски проекти. Защитил е дисертация на тема: “HPV и карциномите на ларинкса”, в която е описал няколко случая на т.нар. “семейна онкогенеза”. Т.е. и жената, и мъжът са болни от HPV-асоцииран рак.

Преминал е курсове по реконструктивна хирургия на глава и шия, гр. Тюбинген - Германия, новости в оториноларингологията, гр. Кьолн, Германия, функционална ендоназална хирургия  - Медицински университет, гр. Плевен.

Участва редовно в научни форуми в страната и чужбина, в ежегодните благотворителни прегледи с цел профилактика на УНГ-заболявания сред рискови групи от населението.

Носител е на приза “Достоен Българин - 2013 г.”.

- Д-р Николов, какво означава понятието “семейна онкогенеза”?

- Започнах да работя върху дисертацията си за човешкия папилома вирус и рака на гърлото от 2011 г. В процеса на работата изследвахме различни пациенти, заразени с човешкия папилома вирус и с рак на гърлото.

Цялото интервю с д-р Николов, четете в zdrave.to