Доц. д-р Борислав Чаушев, д.м., завършва магистърска степен по медицина в Медицински университет-Варна през 2001 г. През 2010 г. придобива образователна и научна степен “Доктор”.

Специалист е по нуклеарна медицина в отделението по нуклеарна медицина и метаболитна терапия, ПЕТ/КТ-център към “Св. Марина”, Варна. Специализира в Лайпциг, Германия.

Член е на Българското дружество по нуклеарна медицина и Европейската асоциация по нуклеарна медицина.

- Доц. Чаушев, скоро стартирате нова, високотехнологична процедура за диагностика при карцином на простатата. Защо се налага въвеждането на новата процедура и по какво се различава тя от методите, които се прилагаха досега?

- Да, действително, в края на месец март или началото на април в болница “Св. Марина”, Варна ще въведем нов радиофармацефтик за диагностика на карцином на простатата. Нарича се радиофармацевтик галий 68 PSMA - простат специфичен мембранен антиген. Въвежда се за първи път не само в България, но и в Източна Европа. Това е радиофармацевтик, който се натрупва селективно в туморните клетки на първичния карцином на простатата и неговите метастази.

Към момента най-масово използваният радиофармацевтик за диагностика с ПЕТ скенер е радиоактивен флуор - флуродезоксиглюкоза, чрез който успешно се диагностицират голяма част от онкологичните заболявания, но е неприложим при карцином на простатата, защото не се натрупваше както в първичния тумор, така и в метастатичните лезии.

Цялото интервю, четете в zdrave.to