Почти 60% от мъжете в България, които страдат от уголемена простата, предпочитат да чакат последния момент, преди да отидат на лекар. Над 2/3 от тях опитват самолечение, което се оказва безуспешно. Около 30% от пациентите са с много тежки симптоми. Това показват данните от проведено проучване сред 700 мъже в 8 големи български града. 

“Когато говорим за доброкачествената простатна хиперплазия, спокойно можем да кажем, че това е социалнозначимо заболяване, защото обхваща голям контингент от мъже. При мъжете над 50-годишна възраст боледуват около 50%, при 60-годишните - 60%, а при 70-годишните приблизително 70%. На практика няма мъж, който ако доживее до по-напреднала възраст, да не заболее от доброкачествена простатна хиперплазия или карцином на простатата.

Но трябва да се знае, че уголемената простата не е заболяване, а състояние при мъжете. То представлява комплекс от симптоми от страна на долните пикочни пътища. Задължително трябва да кажем, че това състояние бавно прогресира във времето, т.е. оплакванията на пациента се задълбочават с напредване на възрастта”, обяснява завеждащият на отделение в Клиниката по урология в Александровска болница, урологът проф. д-р Димитър Младенов.

- Проф. Младенов, бихте ли обяснили какво точно представлява доброкачествената простатна хиперплазия?

- Доброкачествена простатна хиперплазия е заболяване, което засяга предимно мъжете на възраст над 50 години. Нормално простатата започва да се увеличава след 45-годишна възраст и от този момент нататък растежът продължава. Това разширяване на простатата в средна възраст съвременната медицина описва не като заболяване, а като състояние. То е много разпространено и сред мъжете на 80 години се среща при 90% от тях. Тъй като засяга изключително широк кръг хора, увеличената простата е социалнозначимо състояние, което има своето категорично медицинско решение.

Простатната жлеза се намира в изхода на пикочния мехур и обхваща циркулярно уретрата - канала, през който мъжът уринира. С напредване на годините, тъканта на простатата се разраства и стеснява канала. Последните проучвания установиха, че настъпва и спазъм на гладката мускулатура в тази област - изходът на пикочния мехур става тесен и пациентът започва да уринира все по-трудно.

Цялото интервю с проф. Младенов, четете в zdrave.to