Всеки знае, че да се спортува е добре. Спортът повишава енергийните нива, подобрява състоянието на сърцето, засилва имунитета и ни помага да спим по-добре.

Освен че подобрява физическото ни състояние, спортът почти незабавно води до освобождаването на магическата тройка хормони - серотонин, допамин и норепинефрин.

Проучвания показват, че редовното спортуване има същия ефект, като това да се взема определен вид антидепресант, който води до това серотонинът да циркулира постоянно в тялото ви.

Още по-впечатляващите са приликите межу морфина и ендорфините. Ендорфините са онези естесвени пенкилери, които се освобождават в тялото, когато спортувате. Колкото повече болка изпитвате, толкова повече ендорфини невероятното ви тяло вкарва в системата ви.

Когато ендорфините наводнят системата ви, те създават чисто еуфорично състояние, което ви кара да се чувствате добре (една от основните причини настроението ви да се подобрява, когато спортувате), пише Business Insider.

След като знаете цялата тази информация за това как спортът може да подобри живота ви във всеки аспект, защо не започвате да спортувате незабавно?

Може би защото да се спортува е тежко.

За много хора няма нищо реторично във въпроса защо не се спортува. Физическите упражнения може да са много скучни, а намирането на мотивация да ги правите редовно да бъде много трудно (освен това във фитнеса понякога мирише странно).

Всичко това са извинения, за да избегнете нещо, което знаете, че наистина е необходимо да правите? Ако искате да влезете в технически подробности, тогава „да“.

Всяко извинение за избягване физическите упражнения обаче е идеално извинение за тези от нас, на които не им харесва да го правят.

Ето няколко мантри, които да ви помогнат да се освободите от извиненията и да си подарите този „дар“, наречен физически упражнения:

1. Ако свърша това сега, няма да ми се налага да го правя по-късно

Най-добрата новина, която можете да чуете, ако не обичате да спортувате, е, че не ви се налага. По ирония на съдбата, денят ви обаче ще бъде освободен от онова далечно чувство за вина, което почти постоянно усещате, когато избягвате да спортувате, и ще можете да се потопите напълно в щастието да не ви се налага да правите никакви физически упражнения до края на деня.

2. Това е най-непрятното нещо, но ще го направя така или иначе

Прескочете умствената акробатика, която използвате, за да се убеждавате, че сте един от онези хора, които са наистина въодушевени по отношение на спортуването.

Ако сте честни относно нивото на въодушевление, което ви носят физическите упражнения, това сваля напрежението от това да превръщате цялото усилие в нещо, което то не е. Да, това е част от ежедневните ви задачи и ще го свършите така или иначе.

3. Мотивацията се продава отделно

Използвайте тази мантра, за да си напомняте, че мотивацията е бонус, а не необходимо условие. Мотивацията е нещо преходно. Тя идва и си отива, дори и когато обожавате да тренирате.

Избийте си от главата това, че трябва да сте мотивирани, за да стигнете до фитнеса. Ако концентрирате енергията си в намирането на начин да натрупате мотивацията, просто си губите времето.

И това е интересно: Защо с възрастта отслабваме по-трудно? - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.

Можете да си купите най-скъпата екипировка, но няма да ходите на фитнес редовно, освен ако просто не решите, че ще го правите. За вас да тренирате е лесно решение, а не някакъв акт, който е обект на вдъхновение. Ако чакате да ви дойде мотивацията, може да чакате вечно.

Ако продължавате да срещате трудности с променянето на навиците ви по отношение на спорта (или липсата на такива), може би просто имате нужда от допълнителна доза отговорност, за да потръгнат нещата.

Може да обмислите да наемете личен треньор, да се срещнете със специалист по здравословния начин на живот или с терапевт, който да ви помогне да откриете мислите и типа поведение, които ви пречат да правите това, което знаете, че трябва да правите.

Друго решение също е да се включите в някаква онлайн общност, където хората се организират заедно и спортуват. Има и такива онлайн приложения.

Източник: Profit.bg.