Акад. Петрунов посочи каква алергична реакция може да получите от К-19 ваксина
Проучвания върху страничните реакции от имунизациите се провеждат много интензивно в целия свят
Хората с алергии могат да се ваксинират срещу COVID-19, ако не се намират в изострено състояние и не са прекарали тежък анафилактичен/алергичен шок в резултат на ужилване от насекоми, приемане на антибиотици или други лекарства.
Това обяснява акад. д-р Богдан Петрунов, един от водещите специалисти в областта на имунологията и алергологията в България.
Неговият анализ е публикуван на официалната страница на Министерството на здравеопазването във фейсбук. Както е известно здравните власти у нас засилиха кампанията за ваксиниране заради ниския брой имунизирани към момента.
Какви изследвания са правени по отношение на тези ваксини и алергиите?
Акад. Петрунов поставя основите на клиничната алергология у нас, като създава първата в страната лаборатория по алергия. В нея са разработени и намират широко приложение в клиничната практика повече от 200 вида алергенни препарати за специфична диагностика и лечение на алергичните заболявания.
Автор е на близо 230 научни труда, над 85 от които - публикувани в престижни международни списания. Участвал е в написването на 14 монографии, 4 от които - международни.
От 1978 г. е експерт към СЗО по алергология. Като такъв е организирал първите лаборатории по алергология в Индия /1980 г./ и Куба /1986 г. и 1988 г./. От 2007 г. представлява страната ни в Европейския медицински научен съвет към Европейската комисия.
В качеството му на главен координатор на Експертния съвет по „Клинична алергология“ към министъра на здравеопазването и по повод
Световния ден за борба с алергиите, който отбелязахме вчера, той дава отговор на въпросите, свързани с ваксините срещу COVID-19 и безопасността им за хората с алергии.
Имат ли противопоказания за хората с алергии разрешените към момента у нас ваксини срещу COVID-19?
Регистрираните в България 4 ваксини срещу COVID-19 инфекцията не са противопоказани за хора с алергични заболявания, ако те не се намират в изострено състояние и ако не са прекарали тежък анафилактичен/алергичен шок в резултат на ужилване от насекоми, приемане на антибиотици или други лекарства.
Най-добре е да се направи предварителна консултация с лекар-алерголог, който при необходимост ще препоръча извършването на имунизацията под защитата на т. н. „антиалергичен чадър” – приемане по определена схема на антиалергични/антихистаминови средства.
Всички официално регистрирани ваксини срещу COVID-19 са преминали много задълбочени лабораторни и клинични проучвания върху близо 50 000 доброволци.
За да се прецени тяхната безвредност и ефикасност, в проучванията за всяка една от тези ваксини са участвали и големи групи от пациенти с алергични, автоимунни, ендокринни и други заболявания, бременни жени и деца от различни възрастови групи.
Могат ли хората с алергии да проявят алергични реакции към някои от съставките на ваксините срещу COVID-19?
Теоретично е възможно да се прояви алергична реакция към една от съставките на иРНК ваксините. Това е съставката Поли-Етилен-Гликол /ПЕГ/, която се използва, за да се стабилизира ваксината. За сега с нея се обясняват наблюдаваните изключително рядко преходни алергични реакции в света.
Какви са възможните алергични реакции?
Това са бързопреходни кожни прояви и много рядко - системни алергични реакции – при от 3 до 6 на 1 000 000 поставени дози от ваксините.
При кои от одобрените към момента в България ваксини срещу COVID-19 са най-вероятни тези реакции?
За сега у нас няма данни за проява на сериозни алергични реакции при поставянето на която и да е от 4-те ваксини.
Правени ли са достатъчно проучвания в тази посока?
Проучвания върху страничните реакции от ваксините се провеждат много интензивно в целия свят и то не само на тези, свързани с алергичната сензибилизация.
Натрупаните досега данни показват, че огромната лична и обществена полза от масовата имунизация на населението значително надхвърля риска от развитието на много рядко наблюдаваните и бързо овладявани странични реакции.
Към кого да се обърнат хората, които проявят такива реакции?
При проява на алергични реакции трябва да се обърнем първо към личния лекар и при необходимост към специалист-алерголог. Те знаят много добре как да се справят с възникналата ситуация.