Безплатни бързи К-19 тестове в България - ето кога и къде
По думите на д-р Николай Брънзалов това ще може да става през личните лекари
"Като представител на Българския лекарски съюз считам, че решението на Министерството на здравеопазването - общопрактикуващите лекари да имат право да дават на пациента изследване за бърз антигенен тест за Covid-19, заплащан от бюджета на НЗОК, е най-правилната стъпка в момента.
Това е и нашето желание. Чакаме да мине общественото обсъждане на проекта на Наредба за допълнение на Наредба № 9 от 2019 г и това да стане факт", това коментира за БНР д-р Николай Брънзалов, заместник- председател на БЛС.
Като общопрактикуващ лекар искам да мога, когато при мен дойде пациент с видими симптоми на Covid-19, да го пратя да се тества, а той да не ми откаже, защото тестът е за негова сметка.
Този пациент следва да се тества с антигенен тест, но в сертифицирана лаборатория и данните от неговото изследване да влязат в Единния информационен портал.
Само с регистриране на случаите на всички заболели в момента с варианта Омикрон пандемията ще може да се управлява на базата на реалната статистика", изтъкна д-р Брънзалов. По думите му хората се тесват в момента в къщи и нямат задължение да оповестят за резултата от теста си.
"А за да се променят мерките, тъй като не сме в извънредна обстановка, трябва да имаме точната статистика, както беше преди", каза още той.
Д-р Брънзалов коментира също, че паника не бива да се всява, защото вариантът Омикрон протича леко, като това важи особено при ваксинираните и преболедувалите пациенти. Той апелира тези, които са с хронични заболявания, в рисковите групи и в напреднала възраст да си поставят втората бустерна доза.
"Болничната система не е натоварена с болни с Covid-19. Да, при личните лекари има наплив, но пак казвам - заболяването протича доста по-леко. Има майки с деца, които са положителни и те се притесняват и веднага искат да ги хоспитализират, но и те не бива да се плашат толкова много", каза още д-р Брънзалов за БНР.