COVID-19 отново атакува България! Доц. Кунчев призна за грипна аномалия
Все още няма случаи на грип в страната, заяви главният държавен здравен инспектор
COVID-19 отново атакува България! На този фон грипът никакъв го няма, но "Виктория" и "Тайланд" разболяват българите! Това стана ясно от думите на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Ваксините и интересът към тях
"Не е необходимо да обхващаме цялото население с грипна ваксина. Нашата цел е да хванем хората, които са рискови.
Всяка година се опитваме да вдигнем процента на ваксинираните в рисковата група, които са над 65 години. Интересът тази година е голям за ваксините. Всеки може да си закупи и да си я постави най-добре при личния лекар", заяви доц. Кунчев в сутрешния блок на БНТ.
Грипът никакъв го няма!
"Има ваксини, които са съобразени с възрастта и няма проблем децата да се ваксинират. Дете над 6 месеца може да се ваксинира.
Хората, които излизат навън, работят в офиси и т.н. е напълно възможно да донесат вирус. Докато на пенсионерите им казваме, че е хубаво да си стоят вкъщи.
Няма кой знае каква изненада. Все още няма случаи на грип в страната.
Още през февруари имаше предположения за нови щамове и това се потвърди.
Единият се казва "Виктория", другият "Тайланд" - според зависи къде са намерени. Надяваме се с ваксината да ограничим разпространението на грипа", поясни доц. Кунчев.
COVID-19 отново е тук!
"В момента има COVID-19. 60-70% от болните са с коронавирус.
Но той минава по-леко, не е необходимо да се всява паника, както беше преди години.
Изкарва се за 3-4 дни, кашлицата се задържа повече дни. Отново се губи вкус и обоняние.
Вирусите си ги има, но сега при това променливо време започваме да ги приемаме по-сериозно", поясни главният държавен здравен инспектор.
Екзотичните болести
"Пътуването по света улеснява пренасянето на екзотичните болести. Преди десетина дни имахме и ние в България случай на малария.
Това лято се сблъскахме с една бактерия, което е тропическо и вече има няколко случаи в България, които правят проблем. Това е хранителна форма на заболяване, но при нас е по-скоро кожна инфекция - при влизане на такива заразени води.
Удвоихме случаите на лаймска болест в сравнение с предишната година. Повече ухапвания от кърлежи и по-висок риск от заразяване.
Това лято беше благоприятно за кърлежите и е нормално да има ръст при заболяемостта. Но поне сега минава времето на лаймската болест", каза доц. Кунчев.