Д-р Ангел Кунчев каза има ли епидемия от варицела у нас и може ли тя да ни залее от страните съседки
Всяка пролет, късна зима по принцип, за шарките е техния сезон и те се увеличават рязко. Случаите на варицела винаги надминават 5-6 хиляди за страната. Това е сериозна цифра. Сега се наблюдава по-голямо разпространение в Пловдивско. Това каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в ефира на БНТ
По думите му, варицелата няма профилактика. „Всеки, който не я е преболедувал в ранните години, при среща с вируса, се разболява“, добави той.
Лекарят подчерта, че, за щастие, всяка година тежките случаи са много малко.
„Като цяло в ранната възраст шарката, по специално варицелата, се прекарва леко, само с температура. Болестта обаче може да остане в нервните ганглии. Когато човекът преживее стрес и имунната му система се отслаби той може да се събуди и да даде неприятни и болезнени обриви“, поясни Кунчев.
„Имаме много запитвания в последните години за ваксина срещу варицела. В други западни страни тази ваксинация се прави. Ваксината е добра, дава сигурен имунитет. Тези, които желаят, обаче се налага да си я закупуват от чужбина. До сега при нас нямаше внос. Започнато е обсъждане за включването ѝ в имунизационния календар. Това може да стане обаче най-рано през 2020 година, защото процесът е много труден“, каза още Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор предупреди за сложна ситуация с шарката в съседните ни страни. По думите му трябва да се внимава ри посещението на съседките, особено по празниците, когато се очаква редица почиващи да се запътят натам. Само в Румъния и Италия за миналата година са регистрирани 5000 случая на морбили. Над 1000 са заразените към момента в Гърция и в Сърбия. Тежко е положението и в Украйна, където вече има осем смъртни случая, обясни д-р Ангел Кунчев.
Ваксиналното покритие за морбили у нас е сравнително добро, движи се между 89% и 94%. Това ни кара да мислим, че няма условия за много широко разпространение на епидемията в България. Морбили е много сериозно заболяване. Закъснение от 2-3 дена може да доведе до най-тежките усложнения - пневмония и енцефалити, подчерта той.
Кунчев каза, че по граничните пунктове ще има специалисти, но това не е много добър контрол. Най-сигурният контрол е ваксината. По отношение на контактите, по думите му, хората дори знаят от кого са получили вируса, защото той лесно се разпознава. Когато има такива хора в обкръжението, е хубаво да избягваме контакт с тях, препоръча той. "Има случаи на хора, които само са преминали през стаята на болен с морбили, и пак са се разболели", припомни случаи от практиката си д-р Кунчев.