Д-р Ботев посочи при кое лечение на К-19 умират най-много хора
Много от лекарите все още не познават коронавируса, коментира хематологът
Отново рекорден брой починали от К-19 у нас, а отдавна България е втората по смъртност страна в света, това каза д-р Чавдар Ботев в "Денят On Air" по Bulgaria On Air.
"Причините много пациенти да отиват в тежко състояние с К-19 в болниците е грешното лечение. У нас има две течения като протоколи - едното разделя заболяването на фази, а другото - по тежест. Ние ги обединихме в нашия протокол. Ако той се спазва, смъртността ще се намали с 90%.
В първата фаза, която е вирусната, се дават противовирусни препарати. Това е най-големият проблем при нас - в тази фаза се дават до 3 антибиотика", коментира председателят на Сдружението "Лечение на Ковид-19 с реконвалесцентна плазма" д-р Чавдар Ботев. И подчерта, че дори и високата температура от 40 градуса не винаги изисква антибиотично лечение.
"Дават се кортикостероиди, които потискат имунната система. Имаме у нас много добри противовирусни препарати, проведени са клинични изпитания. Ако се взима с местните продукти, резултатите ще са добри. В някои страни дори нищо не се дава в първата фаза, дори с един аспирин в този период хората ще са по-добре, отколкото с антибиотиците", добави още хематологът.
Специалистът уточни, че пациентите се повлияват много добре при лечението с Хуман Албумин.
"Ние сме изследвали 30 тежкоболни пациенти. Там, където се прилага този продукт, нещата могат да бъдат много по-добре. Той не е и толкова скъп - около 100 лв. струва. В България се толерира купуването на западни скъпи продукти. Взима се най-скъпото лекарство, а не най-необходимото", уточни още д-р Ботев.
Според него у нас много пациенти, които умират от грешки като преливане на студени разтвори. По негови наблюдения много от лекарите все още не познават коронавируса, за да могат да прилагат правилното лечение.