Д-р Гергана Николова посочи две големи грешки при лечението на грип

Според нея е изключително важно да се знае, че човек не се лекува с антибиотик и основна грешка е да се започва лечението на грип по този начин

Ваксините срещу грип са най-ефикасно средство в борбата със сезонните грипове и сега е най-удачният период от годината пациентите да се ваксинират. Хората не трябва да се страхуват от ваксината повече отколкото от заболяването. Това каза общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

"Има програма на Министерство на здравеопазването за борба със сезонния грип, която включва пациентите на и над 65-годишна възраст, които имат право на безплатна ваксина. Тези ваксини са доказали своята ефективност, своята безопасност. Работим вече няколко години с възрастни пациенти, защото по този начин тези рискови групи и хората, които най-често биха направили усложнение, могат да се ваксинират и да се предпазят,“ обясни тя и добави, че назалната ваксина срещу грип е пък много подходяща за деца над 2-годишна възраст.

Д-р Николова припомни типичните симптоми, характерни за грипа: Високата температура, болка по мускулите и по ставите, сълзене на очите, суха дразнеща кашлица, болка в гърлото и обилна секреция от носа. Разликата с другите респираторни инфекции е рязкото и внезапно начало, обясни тя.

Според нея е изключително важно да се знае, че човек не се лекува с антибиотик и основна грешка е да се започва лечението на грип по този начин. "Вирусите не се лекуват с антибиотици. Когато прилагаме антибиотика в този случай от една страна това усложнява развитието на вирусната инфекция, защото натоварва организма с един медикамент, който тя трябва да извади от организма, и другото е, че създаваме много тежка антибиотична резистентност,“ посочи тя.

Другата основна грешка според нея е, че се дава антипиретик преди температурата да е надвишила 38 градуса. "При температура  37,3-37,4 организмът се справя по-добре с инфекцията, защото поставя вируса в условия, неблагоприятни за неговото развитие. Тогава нашата имунна защита се справя по-добре с инфекцията и не трябва да й пречим.“

По думите на общопрактикуващия лекар не трябва да се ограничават децата да излизат навън при студено време, тъй като вероятността да се разболеят е по-голяма, ако стоят затворени в непроветрени и запрашените помещения. Съветът й е да се проветряват по-често помещенията, да се почиства с влажна кърпа пода и покритията, за да няма толкова много прах, защото с праха вдишваме вирусите по-лесно, да се намалят мазните храни, да се спортува повече, да се движим повече навън, както и човек да се храни с повече плодове и зеленчуци.