Д-р Гергана Николова разкри защо Омикрон може да ни изненада лошо

Болните са предимно без ваксина, става дума за цели семейства, от новия щам боледуват страшно много деца

Положението е изключително тежко, много стрес, много болни, много позитивни. Най-много заразените и починалите лекари са сред общопрактикуващите. Поела съм три практики и се моля да не се разболея, защото е страшно да знаеш, че зад тебе няма никой друг, а се грижа за 6-7 хиляди пациенти.

Това каза д-р Гергана Николова в ефира на Нова тв. 

"Насочваме пациентите към ковид зоните и там лекарите са безкрайно уморени. Има обаче натрупване на недоверие. Хората не искат да ходят в ковид зоните, защото там били заразни. Не можем да убедим хората, че те там няма да се заразят , защото те вече са заразни", каза още тя. 

Николова съобщи, че единственото, което е излязло извън лимит като направления, е PCR теста. Големия проблем е, че когато го надвишим, ние трябва да ги плащаме от джоба си. 

"Много пациенти излизат от ковида, изтича карантината и се връщат при нас с много сериозна картина на дихателната система, сърдечно съдовата система. Трябва да има постковид пакет, за да може да го проследяваме и лекуваме", добави тя. 

Скоро ще има недостиг на специалисти дори и в големите градове. Има болни, които се разболяха, има колеги, които починаха. Практиките ни постоянно набъбват. Има колеги на пенсионна възраст, които са преуморени и напускат. Ние сме системата , която е безкрайно натоварена и амортизирана. Всяко нещо, което трябва да се случва в системата се случва през нас, много бумаги, много отчети, предупреди лекарката. 

"Няма кой да издържи на това, ще има недостиг. Така като ме гледате, аз съм от младите", категорична бе тя. 

По отношение на Омикрона, Николова каза, ч вирусът върви извън България, но там има изключително голямо ваксинационо покритие. Това, че той там не прави големи усложнения се дължи на това, че той се развива на един терен, където има много ваксинирани. Тук не знаем как ще протече. "Тук общувам предимно с хора, които не са ваксинирани, с цели семейства, с много деца. При предишните варианти не сме имали толкова много деца. Карат го различно, има и деца, които стигат в болницата", разкри тя. 

Начинът е да се справим с тази инфекция е ваксината, категорична е Николова. 

"Разликата е в това, как ще боледуваш. Не можем да гарантираме, че няма да се разболеете след ваксината, но това, което казваме е, че няма да стигнете до болница, до респирастор, до тежки усложнения. В края на краищата имунната система отговаря по различен начин, но от 100 пациенти в една стая до 78 няма да развият никакви симптоми", каза тя. 

Според нея е правилно да се следи броя на интензивните легла. За да не се стига обаче до болница, хората трябва да се ваксинират. 

Грипът е едно вирусно заболяване, при което нещата са ясни. При грипа всичко се случва за минути, докато ковида пълзи и рубежите падат един след друг. При ковида първите 6-7 дни овладяваме температурата, но след това последват големи усложнения, каза Николова относно разликите между грипа и коронавируса.