Д-р Грибнев с много важно предупреждение за Омикрон
Този щам се държи по различен начин - с много по-висока заболеваемост
Омикрон се държи по различен начин - с много по-висока заболеваемост, но с такова натоварване на здравните системи. Решихме да преосмислим подхода и да насочим вниманието си към здравната система, защото тя е основният механизъм, по който лекуваме гражданите. Насочихме се към модели, които да предвидят и да оценят как се държи здравната система спрямо новата ситуация на Омикрон.
Това каза за Bulgaria ON AIR зам.-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев.
"В зависимост от заболеваемостта по областите РЗИ постоянно увеличават бройката интензивни легла, които са разкрити. Ние следим този процент заети интензивни легла спрямо максималния брой. Това означава 50%. Това означава, че системата има 50% възможност да се натоварва.
Затова на този етап мерките са сравнително най-малки и най-щадящи. Ние в момента сме на границата между първи и втори етап в модела.
Взели сме предвид, че Омикрон може да засегне по-голям процент от децата. Предприеха се мерки за разкриване и на педиатрични легла, така че системата вече е инструктирана, така че да могат да бъдат разкрити интензивни педиатрични легла. За страната в момента те са 60 и мислим, че ще стигнат", допълни още д-р Грибнев.
"Трябва да се следи скоростта на запълване на тези легла. При висока заболеваемост на Омикрон въпреки по-лекото му протичане, може да доведе до голям брой медицински персонал, който е под карантина, така че в един момент може да се окаже, че има недостиг на персонал.
В този случай по места ще се реорганизира дейност. Ще се преразпределя натоварването на болниците спрямо наличния медицински персонал.
Разработен е и вариант мерките да бъдат на национално ниво. Ние трябва да имаме и тази възможност. Това са сценариите, които засягат сериозно натоварване на здравната система и ако това се случи може да се наложи взимане на мерки и на национално ниво.
Мерките, касаещи входа на чужди граждани и граничния контрол, са на национално ниво. Мислим да покажем на населението, че ваксините не са опасни с конкретни примери, с ангажиране на специалисти, които да комуникират с обществото. Не мислим, че трябва да задължаваме някого да се ваксинира.
Това е въпрос на избор. Нашите данни сочат, че ваксинираните граждани пазят себе си и намаляват заразяването на околните. Това е важно, защото по този начин много по-малко хора ще се нуждаят от интензивни грижи", каза д-р Грибнев.