Д-р Илиев от Берн даде 4 важни съвета при заразяване с К-19

Вирусът е опасен, говорим за смъртност над 6 до 10 пъти тази на вируса на грип. След преболедуването 2-3 месеца човек е с понижено физическо състояние, каза още специалистът

До края на тази, началото на следващата година ще има още два до три кандидата, освен "Пфайзер", които вече ще са минали клинични проучвания на ваксините си и ще могат да бъдат пуснати на пазара.

Това каза д-р Аспарух Илиев, завеждащ лаборатория по инфекции към университета в Берн, в ефира на предаването "Още от деня".

Той обясни, че за първи път в съществуването на глобалния свят има истинско сътрудничество между повечето играчи на пазара.

Всяка от тези фирми е наясно, че сама не може да задоволи целия пазар - става дума за 7 млрд. души, които ще трябва да бъдат ваксинирани веднъж-два пъти годишно, което не е по силите на отделна фирма. 

Ваксината ще бъде педантично изследвана за странични ефекти, дори и най-малките, категоричен е д-р Илиев.

"Няма начин една ваксина да бъде разрешена на пазара само по политически или икономически натиск", категоричен е д-р Илиев. Според него за България и ЕС реалистично е да имаме тази ваксина през май-юни 2021 г.

Д-р Илиев даде ценни съвети за превенция, както и в случай, че има зарязване с коронавирус:

  1. Носенето на маски е категорично доказано, че защитават, дистанция, миене на ръце и ограничаване на социалните контакти.
  2. В началните фази на инфекцията антибиотиците не помагат. Профилактичното използване на антибиотици няма никакъв смисъл, дори е опасно.
  3. Антикоагулантите и кортикостереоиди нямат място при лека и средна фаза на ковид инфекция.
  4. При лека форма се използва симптоматична терапия - много течности, пълен покой, тъй като сърцето е един от органите, които са засегнати. И медикаменти за сваляне на температурата.

Този вирус е нов, подобен не сме имали в медицината. Ако грипният вирус засяга само белия дроб, тук говорим за вирус, който засяга всички съдове на тялото, не сме го виждали досега, затова всеки един лекар е изключително предпазлив, когато става дума за възпаление на съдовете в тялото, поясни ученият.

"Вирусът е опасен, говорим за смъртност над 6 до 10 пъти тази на вируса на грип. След преболедуването 2-3 месеца човек е с понижено физическо състояние - нещо, което не познаваме от други вируси", подчерта д-р Илиев. 

Защитата на антителата е около 6 месеца, ваксината на "Пфайзер" за пръв път показва, че тези тела имат защитен ефект от повторно разболяване. Няма колективен имунитет, при коронавирусите понятието стаден имунитет е невъзможно. Такъв ще изградим, когато над 70% от населението бъде ваксинирано.

По думите на д-р Илиев, ситуацията в България е много сериозна, много от мерките, които сега се въвеждат, са половинчати и закъснели. През лятото е трябвало да се вземат мерки, за да се избегне това претоварване на системата сега.

Ваксината срещу новия коронавирус, разработена от американската компания "Пфайзър" и немската "Бионтек", ще може да защити пациентите от COVID-19 в продължение най-малко на една година, съобщи телевизионният канал Фокс нюз.

Това заяви пред камерите генералният директор и съосновател на "Бионтек" Угур Шахин. 

"Очаквам ваксината да бъде ефикансна най-малко една година", каза той, като подчерта, че повторното й прилагане може да се осъществи една година след първото ваксиниране.

По неговите думи разработката на препарата е започнала в края на месец януари.

През месец март "Бионтек" обяви за партньорството си с "Пфайзър". Шахин припомни, че ваксината е преминала през клинични изпитания както в Германия, така и в САЩ.

Тази разработка представлява важна крачка в борбата с пандемията в момент, когато се наблюдава в цял свят ръст на новите случаи на заразявания.

В понеделник производителите публикуваха междинните резултати от клиничните изпитания, от които пролича, че ефективността на ваксината е над 90 на сто.