Д-р Марков от Лондон със страшни данни за смъртността от новия щам на К-19
Епидемиологът прогнозира че до година, благодарение на ваксините, ще се справим отчасти с вируса
Новият щам на коронавируса, открит във Великобритания, е с около 30% по-смъртоносен. Това заяви в телевизионно интервю епидемиологът д-р Петър Марков, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина.
"Става дума за резултати от три различни научни екипа, които показват подобни числа. Това е притеснително. Все пак трябва да се отбележи, че това са много начални резултати, които са базирани на по-малки числа", каза той.
"Важно е да следим с внимание какво се случва", подчерта д-р Марков.
"Очакваше се мутацията да стигне и до България. Тя бе открита във Великобритания през септември. Това, че при нас броят на заразените намалява в резултат на малко по-строгите мерки в страната, въведени през декември", смята той.
"Във Великобритания случаите намалят, затегнатите мерки помагат. Те винаги помагат. Те са нещо много просто - вирусът има нужда от контакт между хората, за да се предава. Когато този контакт се прекрати, то броят на заразените започва да спада, защото няма как да се предаде", обясни експертът.
Според него локдаунът е крайна мярка.
"Има нужда от по-меки мерки, които да предотвратят увеличаването на случаите. Трябва да носим маски, да работим от вкъщи, заведенията остават затворени, а само някои ученици учат или всички са изцяло дистанционно, бихме задържали ниските нива", смята той.
"Няма данни ваксините да не предпазват от новата мутация", обясни Марков.
На въпрос има ли значение коя ваксина ще изберем той отвърна, че различията между трите налични продукта в момента, се надценяват.
"И трите подават на клетката молекула РНК, която е проект за изграждане на спайк протеина на вируса. Създава се имунна памет на организма и при повторна среща с вируса, организмът ни е подготвен", каза той.
По думите му ваксината на Оксфорд е малко по-различна.
Според него още не се знае какво ще се случи с този вирус. "Имаме хипотези, че очакваме около година и половина-две имунитет от вируса заради имунизациите. Според мен обаче той няма да изчезне, но с ваксините ще можем да го контролираме", каза Марков.
"Ще заживеем нормално може би в рамките на година", прогнозира той.