Д-р Николова: Хората на тази възраст с поставена първа доза на "АстраЗенека" трябва да...
Личните лекари са останали встрани от имунизационния процес и то не защото не искат, не могат и не знаят как, а защото не получават ваксини
На всички пациенти им беше обяснено, че ще имат право на избор, когато това нещо е заявено, защо след това обвиняваме хората, че са имали предпочитания с кой препарат да се имунизират?
Наскоро здравният министър заяви, че хората, които вече имат поставена ваксина на „АстраЗенека“, ще имат право на избор дали да си поставят втора, или не.
Това коментира пред БТВ д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар член на Управителния съвет на Български лекарски съюз.
„Има отлив на пациенти, защото се коментира дали има възможна връзка между тромбогенеза и препаратът за имунизация , за известно време се спря поставянето ѝ“, допълни тя.
Д-р Николова обясни, че има около 40 пациенти, които са под 60-годишна възраст с поставена първа доза на „АстраЗенека“ и сега ще трябва с всеки един от тях индивидуално да решават какво да правят.
Специалистът добави, че личните лекари са останали встрани от имунизационния процес и то не защото не искат, не могат и не знаят как, а защото не получават ваксини.
„Когато застанем на опашката с хладилните чанти, за да можем да получим необходимите количества ваксини, има колеги от „зелените коридори“ и големите болници, които взимат огромни количества РНК ваксина и тя не стига до личните лекари и нашите пациенти“, каза тя.
Според общопрактикуващия лекар проблемът не е кой ще постави ваксината, а как да бъде поставена на хора над 65-годишна възраст, с хронични заболявания и в по-утежнено състояние, които нямат възможност да се редят на опашки.