Д-р Симидчиев: И при пандемия, и при война трябва да...
Пулмологът, който заедно с Националната асоциация на доброволците в България събират лекари у нас, които да лекуват идващите от Украйна, се появи с мартеница в цветовете на украйнския флаг
Д-р Александър Симидчиев подкрепи инициативата на Националната асоциация на доброволците в България, които събират лекари от цялата страна, говорещи руски или украйнски, които да преглеждат и лекуват идващите от Украйна.
"Това са едни от хората, които много добре се справят с тези ситуации. На входните точки у нас, откъдето влизат украйнци, ще има техни представители, които ще ги насочват къде и какво могат да открият като медицинска помощ", заяви д-р Симидчиев в ефира Bg On Air.
От разясненията на пулмолога стана ясно още, че в случай че някой от идващите украйнци у нас се окаже с положителен тест за коронавирус, той своевременно ще бъде карантиниран.
"У нас има достатъчно ваксини, ако някой реши да се ваксинира, но първо това трябва да бъде решено па административен път. За момента още не е уреден този въпрос, но може да се случи бързо".
Това, което правим в този случай, е повече логистично-информационна подкрепа. В дългосрочен план вече възникват и други ситуации. Например - ако хората са бежанци, имат право на здравно осигуряване, но голяма част от украйнците, които влизат в страната, не са с този статут и това тепърва ще се решава. Проблемите са административни и очакват решение на министъра", добави още д-р Симидчиев. И заяви още:
"Войната сега отмести вниманието от пандемията, но тя продължава да се развива. Засега обаче, нещата изглеждат добре. Когато започнем на седмица да имаме по-малко от 2000 случая, това ще ме успокои, но все още не сме стигнали до там. А що се отнася до процента на ваксинирани - у нас той не е повече от 30%".
"Стандартната мартеница, свързана с живота и здравето, е тежко нарушена заради живота на друг народ. И при пандемия, и при война, трябва да реагираме като общност, а не фрагментарно", обясни той.