Д-р Симидчиев посочи с точност кога адът на К-19 може да удари пак България
Според него в средата на месец януари ще си проличи дали наистина сме спазвали мерките по празниците
Това е пожелателна ваксина, тя трябва все пак да се сложи максимално бързо, за да осигурим по-бърз максимален отговор. Това заяви в ефира на "Още от деня" пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Той поясни, че на 18-и януари трябва да ми се постави втората доза.
"Засега нямаме данни, че може да се сложат или, че не може да се сложат две различни ваксини. По данните две дози от една и съща ваксина създават имунния отговор. Не може да се отклоняваме от стандарта", каза Симидчиев.
"Една седмица след като е поставена ваксината е началото на изграждане на антителата. Очаква се когато трябва да ми се постави втората доза ще съм на 52% защитен, а след втората доза да съм до 94% защитен", добави той.
"Чух, че ще правим клинично проучване или поне нещо подобно. Ще видим как работят ваксините точно на българите. Антителата не са единственото нещо, което ни защитава все пак", заяви Симидчиев.
Обвивката на този вирус много бързо се променя и затова се налага реваксиниране. Все пак за момента виждаме много малко мутации и се предполага именно заради това, че тази ваксина ще е по-стабилна", каза той.
"Ваксината срещу грип е срещу едно инфекциозно заболяване, а срещу К-19 срещу друго. Няма взаимодействие между двете ваксини, ако са сложени в рамките на повече от месец една от друга", смята пулмологът.
По думите му има около 25-30% по-малко натоварване на здравната система с новите мерки.
"Трябва да с види дали това е трайна тенденция. Ще се види след седмица или до 10 дни дали сме изпуснали нещата по празниците. Ако мерките не са били спазвани, ще видим увеличаване на заболеваемостта към среща да на месеца", смята той.
Според него всичко зависи от обществото и това да има адекватно към пандемията поведение. "Ако се ваксинираме с достатъчна скорост, ще бъдат защитени голяма част от хората", каза той.
"Вирусът се явява голям тласък върху имунната система и тя се разколебава. След това имаме затихващи вълнички на разколебаване. Има състояние, което се нарича "лонг ковид" - продължително боледуване. Понякога дори се стига до инвалидизиране", каза Симидчиев.
"Понякога хората не осъзнават, че са боледували, а в други случаи има трайни увреждания на белия дроб и сърцето. Това е много разнообразно заболяване, което води до множество остатъчни явления", добави пулмологът.