Д-р Трифон Вълков разкри защо може да избегнем нова К-19 вълна през зимата

Ние платихме по-лошата цена – изградихме имунитет чрез преболедуване, а не чрез ваксинация, посочи инфекционистът

Делта вариантът на COVID-19, познат като индийки, може да доведе до нов пик в заболеваемостта наесен, но няма да се достигнат нивата от предните две вълни. Това заяви пред bTV инфекционистът д-р Трифон Вълков. 

По думите му в момента няма много новозаразени, защото голяма част от населението се е сблъскало вече с коронавирусната инфекция или се е ваксинирало. Той допълни, че високите температури също влияят върху слабото разпространение в момента. 

„Няма как да сравняваме България и Великобритания. Ние като население сме колкото половин Лондон. Нашата здравна система не можем да я сравняваме с тяхната е немислимо, глупаво е. Това, което ни отличава от западните държави е, че голям процент от населението вече се е срещало с вируса, което дава възможност за ниска заболеваемост“, обясни д-р Вълков. 

Инфекционистът обясни, че от клинична гледна точка симптомите при различните варианти не се различават, но от към лабораторна – новите разновидности съдържат по-висок вирусен товар. Именно това е и причината те да са по-заразни. 

„Одобрените в ЕС ваксини пазят срещу новите варианти, но не в еднакъв процент. При поставяне на две дози „АстраЗенека“ има около 70% защита към делта вариант. При две дози „Пфайзер“ – 88%, по официални данни“, заяви експертът. 

Той заяви, че страната ни е много близко до колективния имунитет от 70%. И ако се организира добра ваксинационна кампания, наесен може да няма нова вълна на заразата. „Ние платихме по-лошата цена, изградихме имунно население не чрез ваксинация, а чрез преболедуване“, допълни инфекционистът. 

Д-р Вълков обясни, че се подготвя единен протокол за лечение на COVID-19. По думите му пациентите с различни заболявания трябва да се лекуват по различен начин.