"Да се оправят сами". Инцидент с руснак разкри огромен проблем в болниците в цяла област у нас

Наложило се руският гражданин да бъде транспортиран до столична клиника, където извадили насекомо от ухото му

Руснак се озова в столична клиника след разходка в парка край Дупница.

Пострадалият и още двама негови сънародници гостували на свой познат в града. Четиримата излезли на разходка, когато насекомо влязло в ухото на единия от гостите. Това довело да лека загуба на равновесие у пострадалия, съобщава Struma.bg.

Приятелите му го завели в Спешен център – Дупница, но се оказало, че и в двете болници в града няма лекар специалист по уши, нос, гърло.

Наложило се руският гражданин да бъде транспортиран до столична клиника, където извадили насекомото.

Проверка установи, че в болниците в цяла Кюстендилска област няма лекари специалисти по УНГ. Няма и отделения по тези клинични пътеки в двете болници в Дупница и Кюстендил.

Бившият управител на общинската болница в Дупница д-р Любомир Таушански заяви: „Още когато бях управител на общинската болница, преди около 10 г.  напусна и последният лекар УНГ д-р Давидко Демиревски.

Той си отвори частен кабинет. В Дупница има и други лекари с тази специалност, но всички си отвориха частни кабинети, получават повече пари, като работят в тях. И са прави. Друг е въпросът, че и двете болници в Дупница останаха без такива специалисти и за леки проблеми с ушите, носа или гърлото се налага пациентите да търсят лекарска помощ в столицата.

По мое време в общинската болница имаше и очно отделение, но и то беше затворено поради липса на лекари специалисти. Последна към очно отделение работеше д-р Юлия Кирилова, преди да го затворят”, заяви д-р Таушански и допълни: „Младите лекари се ориентират към големите градове, където са високоплатени.

Лекарите избягаха от общинската болница заради заплатите. В хирургично  отделение лекар специалист получава по 1500-1600 лв. заплата. Кой ще остане на работа.

Затова сега пациентите, които се нуждаят от специалист в дадена област, трябва да пътуват до столицата, ако са в състояние и имат финансова възможност. Всеки болен се спасява сам.

Ако е с тежка контузия и мине през Спешен център, от там го транспортират до столична клиника или другаде, където има съответния специалист, но ако проблемът не е получен при инцидент, пациентът се спасява сам. За тежко болните има частни линейки, но превозът е за сметка на близките на човека.

Като наблюдавам накъде вървят нещата, все повече болници извън столицата остават без лекари специалисти. В общинската болница няма и ортопедично отделение. Останахме да работим само аз и д-р Сотир Саралийски.

Всички колеги си отвориха частни кабинети. Ортопедично отделение от години не работи. Правехме операции, сега правим само превръзки. Няма скъпи клинични пътеки за ранга на нашата болница”, заяви бившият управител на общинската болница в Дупница д-р Л. Таушански.