Доц. Борислав Борисов: България скоро започва тестовете на ваксина срещу К-19
За тестването са необходими 10-12 месеца
В България ще започне клинично изпитване на ваксина срещу COVID-19.
Това съобщи председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на клиничните проучвания (БАПК) доц. Борислав Борисов. До две-три седмици се очаква да бъде подписан договор с мултинационална фармацевтична компания поясни доц. Борисов, пише Труд бг.
На въпрос на “Труд” дали става дума за AstraZeneca или за ваксината на Moderna, доц. Борисов лаконично отбеляза, че все още не може да съобщи името на производителя, тъй като са подписани договори за конфиденциалност.
Компанията е отправила запитване до Българската асоциация на клиничните проучвания дали страната ни е подходяща за участие в изпитването на ефикасността на ваксината.
За разлика от първите две фази, в които участваха най-вече държави с тежка епидемиологична обстановка, в третия етап на проучването се включват и страни като България, където заразените не надхвърлят 5-6 процента.
“Работим денонощно по проекта, скоро ще съобщим и името на компанията-производител на ваксината”, каза доц. Борислав Борисов.
В третата фаза на клиничното проучване се проверява поносимостта както и клетъчния имунитет към веществото, поясни известният имунолог акад. Боян Петрунов.
Той бе категоричен, че за тестването са необходими не по-малко от 10-12 месеца, както и проследяването на късните последици, ако има такива. Академикът отбеляза, че в Европа се тестват ваксините срещу COVID-19 на AstraZeneca, Janssen, GSK.
Петрунов поясни, че все още американската Moderna, или известната като ваксината на Кеймбридж, не се тества в ЕС. Клиничното й изпитване започна на 27 юли и ще продължи 2 години с 30 000 доброволци.
“Труд” отправи запитване чрез министерството на здравеопазването до Изпълнителната агенция по лекарствата за какви ваксини срещу COVID-19 има подадени заявления за клинични изпитвания.
Отговорът бе, че все още няма такива. Това ще се случи след подписване на договор с някоя от мултинационалните фармацевтични компании.
ЕС подписа с AstraZeneca за 300 млн. дози
Договорът допуска купуване на още 100 млн. ваксини
Европейският съюз подписа споразумение за доставка на ваксини срещу COVID-19 с британско-шведската фармацевтична компания AstraZeneca.
Това е първият договор, подписан от ЕС със създател на потенциална ваксина. След съобщаването на новината говорител на Европейската комисия уточни, че става дума за поне 300 млн. дози.
Продуктът на базираната в Кеймбридж компания вече бе тестван с обнадеждаващи резултати, но все още преминава през фази на изпитания.
Договорът допуска купуването на още 100 млн. дози, които биха били разпределени пропорционално на базата на населението на държавите. Към юли 2020 г. населението на ЕС според Евростат е 447.7 млн. души.
От ЕК обявиха, че първият договор, сключен от името на страните членки, ще позволи всички държави в блока да получат ваксина, както и дози да бъдат дарени на страни с “ниски и средни доходи”, или да бъдат пренасочени към други европейски държави.
Лекарство за подагра изчезна от пазара
Изкупили медикамента за профилактика на коронавирус
Лекарство за подагра изчезна от пазара. Причината според фармацевти е презапасяване заради твърдения, че колхицин може да се пие профилактично срещу COVID-19. През пролетта бе съобщено, че в Гърция се правят клинични изпитвания върху 300 заразени с коронавирус.
Колхицинът няма аналог на българския пазар, приема се от болните при подагрозен пристъп и при силни ставни болки. В момента страдащите от подагра си осигуряват медикамента от Гърция, Турция и Сърбия.
“Първият ни сигнал е преди 3 месеца и е получен на 20 май 2020 от пациент, страдащ от подагра от Варна. До момента имаме сигнали от 52 пациенти от цялата страна”, заявиха пред “Труд” от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ).
Те поддържат 24-часова гореща линия и онлайн платформа са сигнализиране на недостиг на лекарства в страната.
До момента са получили общо 1188 сигнала от пациенти, лекари, фармацевти и медии. От асоциацията обясниха, че временно е преустановен вносът на колхицин.
В същото време доставките в Европа за съседни държави като Гърция и Румъния, Италия, Белгия, Ирландия и др. не са прекъсвани.
От БАРПТЛ настояват да се направят предложените от асоциацията промени в Закона за лекарствата, които ще позволят бърз внос на лекарства при недостиг от всички регистрирани търговци на едро с лекарства, когато притежателите на разрешения за употреба не могат да обезпечат пазара.