Доц. д-р Красимира Христова, кардиолог: При кръвно над 140, потърсете лекарска помощ
4 D ехокардиограф с изкуствен интелект и холтер колкото орех – вече и в България
Доц. д-р Красимира Христова е специализирала вътрешни болести и кардиология. Има магистратура и по нови мултимодални образни техники в кардиологията в Католически Университет Льовен, Белгия, където участва в разработването на първия триизмерен софтуер за оценка на миокардна деформация.
Председател е на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика, член на Борда на директорите на Световната лига по хипертония.
Доц. Христова, която е медицински директор на Медицински център по сърдечно-съдови заболявания в София и председател на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика, изнесе лекция в Светая Светих на медицината - Johns Hopkins Hospital в Балтимор, САЩ, на тема „Ехокардиографски промени по време на бременност при пациенти с вродени сърдечни заболявания”.
Разговаряме за най-новите методи за неинвазивна образна диагностика на сърдечно-съдови заболявания - кои са и кога се прилагат.
От 0,45 до 2,45 минута. Как доц. Христова става първият български лекар, вписан сред почетните лектори на „Светия Граал“ в медицината - Johns Hopkins Hospital? Пред колегите си в Балтимор тя представя как се проследява бременността на жени с оперирани сърца или с вродени пороци.
От 2,45 до 4,30 минута. Какво липсва на българските лекари да достигнат нивото на американските си колеги? Качествена апаратура и подготвени кадри, които остават в България. В САЩ няма индивидуализъм. Работата в екип е най-важна. Наистина там пациентите чакат с месеци, за да попаднат при специалист, но след Johns Hopkins Hospital диагнозата не се поставя под съмнение и второ мнение не се търси.
От 4, 45 до 9 минута. Доц. Христова преглежда с единствения в България 4D ехограф с изкуствен интелект. Всеки пациент ли има достъп до тази уникално напредничава технология? Този апарат значително подобрява качеството на диагностиката, защото в реално време се получават резултати за няколко показателя. Изкуственият интелект избягва допускането на грешка при оценката на помпената функция на сърцето. Това може да се получи при обикновена двуизмерна ехокардиография. Изкуственият интелект не поставя диагнози, но предпазва лекаря от грешки. Всеки може да дойде с направление и да си направи изследване при нас.
От 9, 50 до 11,15 минута. В какви случаи се налага ядрено-магнитен резонанс на сърце? Това е златният стандарт в диагностиката. За съжаление, това изследване в България е недофинансирано от Здравната каса, а ако е – за него се чака извънредно дълго. Ехокардиографията дава широк прозорец, но за по-тънка диагностика при кардиомиопатия, например, е необходим преглед и с ядрено-магнитен резонанс.
От 11,20 до 13,31 минута. Какво е най-последното достижение, което улеснява работата на лекарите, а на пациентите пести грижи и тревоги? Изкуственият интелект вече е в ехокардиографията, ядрено магнитния резонанс и компютърната томография. Триизмерният образ от трите изследвания дава т.нар. фюжън имиджинг - специфична картина за всяко едно сърце. Ние единствени работим с американска фирма, която ни делегира правата да разпространяваме на Балканите холтер с размер по-малък от орех. Той може да се носи без кабели. С него пациентът може да се къпе, ако се налага да бъде наблюдаван 14 дни. И през целия период не се сменят батериите му.
От 13,40 до 16,20 минута. През септември България за втори път ще бъде домакин на световен конгрес по ехокардиография. Очакват се близо 100 лектори от чужбина, вкл. и основателят на доплеровата диагностика.
От 16,30 до 18,00 минута. В европейската статистика българите имат печално място в областта на сърдечно-съдовите проблеми и хипертонията. Защо? Артериалната хипертония може да се контролира, но това зависи и от пациентите. Когато се самолекуват, настъпват големи проблеми. Навлизат нови медикаменти с протектиращ ефект върху мозъка, бъбреците и сърцето. 120 на 80 е оптималната стойност на артериалното налягане. Не бива да имаме повече от 130. При 140-150 трябва да се търси лекарска помощ.
От 18,20 до 19 минута. Помагат ли бабините илачи при кръвно? Както например айранът със сол, който вдига ниското налягане. Те имат предимно успокояващ ефект. Наистина натриевият хлорид (солта) с айран повишава артериалното налягане. Но през летните месеци, особено по-възрастните пациенти, трябва да консумират по 2-3 литра течности.
От 19 минута до края на разговора. Какво трябва да направят пациентите, за да имат щастливо лято? Да проверят при личния си лекар дали дозировката на лекарствата им е точна. Да се консултират кое хапче могат да намалят или да спрат ако се налага, в случай, че се понижи артериалното им налягане.
Интервю на Магдалена Гигова
Оператор Калоян Бакалов
Монтаж Антон Тончев