Доц. Гломб разкри да спираме ли с ръкостисканията заради маймунската вариола
"Този вид на вируса, който тръгна по света, е западноафриканският, който се характеризира с по-леко протичане“, уточни тя
Двамата мъже, за които беше установено, че са заразени с маймунска шарка, първо са минали през здравен център преди да бъдат насочени към Националния център по заразни и паразитни болести. „Господата бяха с типични симптоми на обрив, болки в лимфните възли и температура“, разкри пред Нова телевизия Елена Биринджиева, здравен консултант към въпросния център.
„При първия случай беше посетил други лечебни заведения и там му бяха дали друга диагноза“, посочи тя. Мъжът пристигнал в центъра, за да си направи изследвания за други заболявания – ХИВ и сифилис. Първоначално се смятало, че има варицела.
„Маймунската шарка чукаше на вратата, то беше ясно, че ще има подобни случаи“, каза тя и призова всеки, който има съмнения, да бъде изпратен към Националния център по заразни и паразитни болести.
„При единия отшумява вече. При другия има данни, добре са, има подобрения“, посочи Биринджиева за двамата заразени.
Тя апелира: „Да няма паника. Това заболяване се предава при близък физически контакт. Не като коронавируса, който се предава много лесно. Без паника, без дискриминация на хората, които са инфектирани. Нека се възприеме като нормално вирусно заболяване“.
Доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отделение "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести, уточни, че правилното наименование на болестта е маймунска вариола. „Ще помоля да се спазва правилното име“, каза тя.
По думите ѝ, маймунската вариола се предава при кожа в кожа, уста в кожа и т.н. При ръкостискане това не може да стане – необходим е по-продължителен контакт. Възможно е и при сексуален контакт чрез телесните течности, но основното е в кожа в кожа.
Доц. Гломб обясни, че инкубационният период е от 3 до 35 дни, но средно две седмици.
„Обривите се получават от един до три дни след получаването на общите симптоми – температура и болки“, каза тя и успокои, че не остават белези след обривите. Те не са толкова страшни, колкото се показват на снимките в мрежата. "Този вид на вируса, който тръгна по света, е западноафриканският, който се характеризира с по-леко протичане“, уточни доц. Гломб.
Тя посочи още, че у нас е правена ваксинация срещу вариола вера – едра шарка. „Хората, които са родени преди 1976-1978 г., са ваксинирани срещу едра шарка. Ваксинацията срещу едра шарка има вероятно кръстосана реактивност спрямо маймунската вариола и ни пази относително“, каза тя.
По отношение на Covid-19, тя заяви: „Силно вярвам, че ще има опция за правене на четвърта доза. И по света се наблюдава силно увеличаване на инфектируемостта. Да внимаваме с Гърция, където новите подварианти на омикрон се вихрят с пълна сила“.
За момента комбинираната ваксина срещу Covid-19 и грип все още е на експериментално ниво, каза още тя.