Доц. Кунчев обяви голяма новина за всички българи, в края на месеца ще...
Западнонилската треска не се предава от човек на човек и това предотвратява възможността тя да придобие някакъв епидемичен характер, посочи той
Западнонилската треска не се предава от човек на човек и това предотвратява възможността тя да придобие някакъв епидемичен характер. Това заяви пред БНТ главният държавен главен инспектор д-р Ангел Кунчев.
„Човек по принцип е страничен играч в процесите на това заболяване. Основните играчи са птиците, до известна степен конете, някои други животни. Човек се включва в тая верига, когато е твърде близо до тях“, обясни той.
От 100 ухапани някакви симптоми ще дадат около 20 от тях, а едва 1-2 могат да стигнат до симптоми, които налагат лекарска помощ.
„Все повече заболявания с типично тропичен характер ще засягат и нашите райони – първо южните, след това останалите. Трябва да свикваме с това“, предупреди д-р Кунчев.
По думите му, вирусът не е нов, но за човека е нов, тъй като едва пред 50-те и 60-те години започва да се говори за него.
„Сега в моментът разпространение има, но е доста ограничено“, каза той.
В България има между 2 и 7 случая. Той прогнозира, че до края на септември ще се появяват още случаи, а все повече хора искат да бъдат изследвани, което означава, че ще бъдат регистрирани още заразени.
„Не случаи на болни, а по-скоро на хора, които са се срещали с вируса и не са показвали симптоми“, уточни той.
Д-р Кунчев призова да се поддържа добро имунизационно покритие поне срещу тези заболявания, за които има сигурни ваксини. Той посочи, че смъртността при морбили е 1% от заразените.
„За да бъде постигнат добър имунитет на дадено общество срещу болест, за която има ваксина е да има имунизация на над 95% от населението. Всичко друго е компромис. В България нивото на задължителната имунизация е сравнително добро. В Румъния видяхте какво се случи с пандемията от морбили, при която се заразиха около 20 хиляди деца и починаха 20. Не трябва да се допуска подобна ситуация", каза Кунчев.
„Ковидът се превърна в нормален вирус, който циркулира. Не пълни болници, не умират масово хора. Ваксините се препоръчват за хора, за които имат по-сериозни рискове - това са възрастни, малки деца и хора с хронични заболявания. За останалите ваксината срещу ковид не е задължителна“, каза още д-р Кунчев.
Ваксиниране срещу грип
От края на септември до средата на октомври е най-подходящият период за ваксинация срещу грип преди зимата. По думите му, ваксините тази година се подготвят както всяка, на базата на случилото се в южното полукълбо, където зимата приключва.
„Не очаквам изненади тази зима, една нормална грипна епидемия. Нищо особено не се е случило до този момент“, обясни още Кунчев.